Kto bude slovenským eurokomisárom?

Ján Figeľ, komisár pre vzdelávanie, odborný výcvik a kultúru

Tri koaličné strany sa dnes dohodli, že budúceho slovenského eurokomisára určí najsilnejší partner, Smer-SD. Premiér Robert Fico odmietol menovať konkrétnu osobu s tým, že rozhodujúce bude, aký post sa nám v Komisii ujde.

Premiér však stanovil svoje "kritériá" na budúceho slovenského zástupcu v európskej exekutíve: "Moja predstava je, že to bude profesionál, ktorý bude mať primerané skúsenosti nielen v diplomacii, ale aj z hľadiska pôsobenia v štruktúrach EK. Musí to byť aj človek, ktorý bude mať primerané znalosti toho rezortu, ktorý v komisii získa", povedal na tlačovej konferencii. 

Z mien, ktoré sa doteraz v tejto súvislosti objavili – poslanec Milan Urbáni z ĽS-HZDS, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, či jeho štátny tajomník Peter Žiga (obaja Smer-SD) – vyhovuje kritériám najviac súčasný veľvyslanec Slovenska pri EÚ, Maroš Šefčovič. Nie je členom žiadnej politickej strany a má skúsenosťami z pôsobenia v diplomacii a európskych štruktúrach.

Otvorená však ostáva otázka postov. Premiér novinárom potvrdil, že máme záujem predovšetkým o komisára pre energetiku, alebo dopravu. Ide však o pomerne "atraktívne" portfóliá, po ktorých pokukujú viaceré krajiny. Ak by chcela vláda skutočne jeden z nich získať, šance by zvýšila výberom kandidáta, ktorý má v jednej z týchto oblastí skúsenosti. To nespĺňa Šefčovič, ktorý je kariérnym diplomatom. Na druhej strane, ak bude konkrétny kandidát menovaný až po tom, ako sa rozhodne o portfóliách, tento argument nie je podstatný. Dôležité bude, aby pri híringu v Európskom parlamente presvedčil o svojej odbornej spôsobilosti.

Je verejným tajomstvom, že súčasná Komisia bude presluhovať svoj mandát, pravdepodobne do konca roka. Dôvodom je spomalenie ratifikácie Lisabonskej zmluvy. Minimálne do 2. októbra (opakované referendum o zmluve v Írsku) nebude jasné, na akom zmluvnom základe bude EÚ najbližšie roky fungovať. Proces menovania a odsúhlasovania európskej exekutívy sa tým oddialil.

Šefčovič sa však môže stať komisárom skôr. O menej ako dva týždne (19. septembra) si bude Kresťansko-demokratické hnutie voliť nové vedenie a súčasný komisár Ján Figeľ je top kandidátom na predsedu. Ak ho snem strany zvolí, stretne sa s predsedom Komisie a dohodne sa s ním na odovzdaní funkcie a agendy eurokomisára. V tom prípade by Slovensko na jeho miesto menovalo "dočasného" komisára, ktorého by násedne odsúhlasoval europarlament.

Karty môže zásadne zamiešať neschválenie Lisabonskej zmluvy. Írsko čaká referendum 2. októbra, ratifikácia nie je dokončená v Poľsku a Českej republike. Nemecko by malo zmluvu ratifikovať v priebehu septembra. Ak však dokument nevstúpi do platnosti, Komisia bude tvorená podľa Zmluvy z Nice. Tá stanovuje, že ak dosiahne počet členských krajín 27, prestane platiť princíp "jedna krajina-jeden komisár" a počet komisárov sa má znížiť. O koľko rozhodne Európska rada. Minimálne jedna krajina by tak mala prísť o možnosť menovať svojho zástupcu do bruselskej exekutívy.

V prípade schválenia Lisabonskej zmluvy bude mať každá krajina komisára do roku 2014.