Kto bude tvoriť európsku politiku Slovenska?

Zdroj: TASR, Martin Baumann

Staronovým šéfom Ministerstva zahraničných vecí sa podľa očakávaní stal kariérny diplomat Miroslav Lajčák, ktorý kvôli vstupu do vlády opustil Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). Slovensko tak „prišlo“ o najvyššie postaveného diplomata v tomto zbore, keďže Lajčák zastával funkciu šéfa oddelenia pre vzťahy so západným Balkánom, krajinami Východného partnerstva a Ruskom.

V rozhovore pre Hospodárske noviny Lajčák priznal, že odchádzal z práce, ktorá „mu sedela“, no možnosť pacovať pre svoju krajinu je pre neho výzvou. „Veľmi dôležité je, že toto bude silno proeurópska vláda,“ povedal. Podľa Lajčáka nás čaká zodpovedná úloha, ktorou je príprava predsedníctva Slovenska v EÚ (druhá polovica roku 2016). 

Lajčák bol ministrom zahraničných vecí už v prvej vláde Roberta Fica, kedy pre tento post opustil miesto Vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu/Špeciálneho predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu. Z jeho kariérneho pôsobenia za zmienku stojí, že dohliadal na referendum o nezávislosti Čiernej Hory (2006).

Ministrovi budú na dvoch postoch štátnych tajomníkov sekundovať bývalý veľvyslanec SR v USA Peter Burian a doterajší zástupca stáleho predstaviteľa SR pri EÚ Peter Javorčík. Novým vedúcim služobného úradu ministerstva zahraničných vecí sa stal bývalý veľvyslanec SR v Uzbekistane, Tadžikistane a Turkménsku Juraj Siváček.

Buriana aj Siváčka preto vláda na svojom prvom zasadnutí 4. apríla odvolala z veľvyslaneckých postov. Podobne postupovala aj pri Milošovi Kotercovi, ktorý sa len v januári 2012 stal predsedom Ekonomickej a sociálnej rady OSN. Bol prvým Slovákom, ktorý tento post zastával. Jeho kroky smerujú na post štátneho tajomníka na ministerstve obrany, na ktorého čelo bol nominovaný Martin Glváč. Koterec bol v minulosti veľvyslancom pri medzinárodných organizáciách (OSN, NATO) aj poslancom Európskeho parlamentu (2004-2009).

Dôležitým postom je v kontexte tvorby slovenskej európskej politiky aj post predsedu výboru Národnej rady pre európske záležitosti. Naň strana Smer-SD nominovala Ľuboša Blahu, ktorý kandidoval na 86. mieste kandidátky. Sám sa označuje za vyhraneného ľavičiara, pôsobil ako politológ na SAV. Eurovýbor udeľuje podľa ústavy mandát premiérovi i ministrom na rokovania Európskej rady resp. ministerských  rád. Koordinuje tiež úlohy vyplývajúce pre národné parlamenty z Lisabonskej zmluvy, predovšetkým kontrolu dodržiavania princípu subsidiarity pri nových európskych legislatívnych návrhoch.

V dôsledku krízy v eurozóne bdue naďalej hrať dôelžitú úlohu aj rezort financií, ktorý povedie jeho niekdajší štátny tajomník Peter Kažimír. Zúčasťňovať sa bude pravidelných stretnutí Euroskupiny. Jeho tajomníkmi budú Vazil Hudák a Peter Pellegrini.