Kto hovorí o czexite, ohrozuje budúcnosť Česka, tvrdí Babiš

Český premiér Andrej Babiš. [EPA-EFE/MARTIN DIVISEK]

„Musíme bojovať za to, aby sa Európa zmenila, aby sa posilnila rola Európskej rady a členských štátov,“ myslí si český premiér Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondelok ráno dôrazne vystúpil proti hlasom volajúcim po odchode Česka z Európskej únie. Na pravidelnej porade českých veľvyslancov v Černínskom paláci v Prahe vyhlásil, že ak niekto rozpráva o takomto kroku, ohrozuje tým budúcnosť krajiny. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Podľa Babiša sú nezmyselné aj tvrdenia, že súčasná vláda nemá žiadnu zahraničnú politiku. „Sme pevnou súčasťou Západu, sme členmi EÚ a sme spojencom v rámci NATO. To nikto nemôže spochybniť,“ povedal premiér.

„Ak niekto rozpráva o czexite, ohrozuje našu budúcnosť. Za obdobie 2004 až 2017 sme získali 700 miliárd korún (27,19 miliardy eur), náš hrubý domáci produkt sa zvýšil o 37 percent,“ vymenoval pozitíva členstva Česka v EÚ.

Babiš v pražskom sídle ministerstva zahraničných vecí zdôraznil, že Česko by malo byť v Európe aktívnejšie. To, že chce presadzovať české záujmy, nie je podľa neho nič protieurópske.

Premiér následne uviedol, že EÚ je v neľahkej situácii. „Je stále viac hlasov, ktoré hovoria, že potrebujeme reformu Európskej únie. Brexit je veľmi negatívny signál pre EÚ aj pre nás,“ povedal.

EÚ by sa podľa Babiša mala vrátiť k svojej podstate a pôvodnému poslaniu, teda zaistiť bezpečný a prosperujúci kontinent založený na spoločnom vnútornom trhu.

Orbán či Merkelová? To je ťažká otázka, hovorí Andrej Babiš

Pol roka po parlamentných voľbách sa v Česku rysuje podoba novej vládnej koalície. Na svete je už aj návrh programového vyhlásenia. V oblasti európskej politiky dominuje téma migrácie a utečeneckých kvót. 

Voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať už v roku 2019, budú podľa Babiša nesmierne dôležité. „Musíme bojovať za to, aby sa Európa zmenila, aby sa posilnila rola Európskej rady a členských štátov – aby sme neboli v úlohe, že nám niekto niečo diktuje,“ vysvetlil svoj názor český premiér.

Dodal, že jedným z najväčších problémov Európy je migrácia. Tá sa podľa Babiša musí riešiť. Sľubil preto, že česká vláda bude na tomto poli aktívnejšia ako doteraz, pričom „budeme navrhovať riešenie, nie len kritizovať“.

„Ak hovorím o tom, že nechcem prijať ani jedného migranta, tak z toho dôvodu, že je to určitý symbol. Európa nemá žiadne riešenie. Treba to zásadne zastaviť. Mali by sme vyjednávať s africkými štátmi,“ dodal Babiš, citovaný portálom Novinky.cz.

Predsedovi hnutia ANO sa ale nepáčia ani riešenia, ktorá predostiera Európska komisia. Tá v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ chce navýšiť rozpočet európskej pohraničnej a pobrežnej agentúry Frontex na vyše 10 miliárd eur. “Nie som presvedčený, že máme navýšiť rozpočet Frontexu,“ vyhlásil Babiš.