Kto je Roberta Metsola, najhorúcejšia kandidátka na vedenie europarlamentu

Podľa džentlmenskej dohody by europarlamentu mala od januára šéfovať žena. [EP/Allain Roland]

Maltská europoslankyňa vyhrala kandidatúru európskych ľudovcov, ktorým by malo prislúchať predsedníctvo v druhej polovici mandátu. Metsola by bola len treťou ženskou predsedníčkou v histórii, cestu jej však môže skrížiť kandidatúra súčasného predsedu Davida Sassoliho.

Ak by sa džentlmenské dohody dodržiavali, post predsedníčky europarlamentu by mala istý. Maltská europoslankyňa Roberta Metsola získala väčšinu hlasov Skupiny Európskej ľudovej strany (EPP). Stala sa tak oficiálnou kandidátkou frakcie, ktorá podľa dohody z roku 2019 mala mať právo vybrať ďalšieho predsedu alebo predsedníčku.

Predsedníctvo Davida Sassoliho zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) tak malo po dva a pol roku skončiť. Sassoli sa však svojej pozície nechce vzdať a kandiduje znovu. Argumentuje aj tým, že po voľbách v Nemecku a iných krajinách získali sociálnodemokratické strany väčší vplyv, čo by podľa neho malo vedenie EÚ reflektovať.

Metsola by po zvolení bola iba treťou ženskou predsedníčkou inštitúcie v histórii. Zároveň by sa tak stala najmladšou osobou, ktorá by túto pozíciu zastávala.

https://twitter.com/VladoBilcik/status/1463575758425796611

Najmladšia predsedníčka, tretia žena

Pred zvolením do europarlamentu v roku 2013 Metsola pôsobila ako právnička špecializujúca sa na európske právo. Do eurovolieb neúspešne kandidovala aj v rokoch 2009 a 2004. V roku 2009 sa spolu so svojím fínskym manželom stali prvým kandidujúcim manželským párom z odlišných krajín.

V Malte je členkou proeurópskej, kresťansko-demokratickej Národnej strany (Partit Nazzjonalista), ktorá je od roku 2013 v opozícii.

„Na post navrhujeme po viac ako 20 rokoch ženskú kandidátku. Ak bude zvolená, a som si istý, že vyhrá, bude najmladšou predsedníčkou v dejinách Európskeho parlamentu,” uviedol po skončení hlasovania šéf frakcie EPP Manfred Weber.

Poslednou ženskou šéfkou europarlamentu bola francúzska europoslankyňa Nicole Fontaine, tiež z frakcie ľudovcov, ktorej mandát skončil v januári 2002. Pred ňou europarlament viedla aj Francúzka Simone Veil, a to medzi rokmi 1979 a 1982. Metsola by teda bola v histórii treťou šéfkou zákonodarnej inštitúcie EÚ.

Sassolimu končí mandát v januári, nie je však jasné, kedy presne by hlasovanie prebehlo. Metsola má narodeniny 18. januára, predsedníčkou by sa teda stala buď ako 42, alebo 43-ročná. Doteraz najmladším šéfom inštitúcie bol španiel Enrique Barón, ktorý sa do jej čela dostal ako 45-ročný.

„Razia“ na funkciu: Konzervatívci kritizujú znovuzvolenie Ďuriš Nicholsonovej do vedenia výboru

Prechod slovenskej europoslankyne z konzervatívnej do liberálnej frakcie otvoril otázku o predsedníctve zamestnaneckého výboru v Európskom parlamente. V novej voľbe Ďuriš Nicholsonová najvyšší post obhájila. Rozdelenie funkcií ale teraz nesedí s výsledkom celoeurópskych volieb. 

Odkaz zavraždenej novinárky

Maltskej europoslankyni europarlament nedávno odhlasoval správu o šikanóznych žalobách na novinárov, ktorej bola spolu s nemeckým europoslancom Tiemom Wölkenom (S&D) spravodajkyňou. Legislatíva reagovala aj na vraždu maltskej novinárky Daphne Galizi, ktorá v čase smrti čelila až 47 žalobám.

Europarlament v správe vyzval Európsku komisiu, aby navrhla balík opatrení, vrátane smernice, ktorá by sudcom, napríklad dávala možnosť očividne neopodstatnené žaloby zmietnuť zo stola ešte pred začatím súdneho pojednávania.

V predchádzajúcom volebnom období sa Metsola venovala najmä otázke migrácie, kde podporuje väčšiu solidaritu medzi členskými štátmi. Malta je totiž jednou z krajín vstupu migrantov do EÚ.

Novinári čeliaci šikanóznym žalobám budú musieť počkať na pomoc Únie

Európsky parlament odporúča členským štátom šikanózne žaloby zastaviť ešte pred začatím súdu. Aj keď ministerstvo kultúry pracuje na zákone o ochrane novinárov, sústredí sa na fyzické útoky. Páchateľom by mali po novom hroziť prísnejšie tresty.  

Džentlmenské dohody alebo politická rovnováha

Metsola po zvolení volila diplomatický jazyk typický pre najväčšiu frakciu v europarlamente.

„Budem tvrdo pracovať na budovaní mostov pri pretláčaní dôležitej legislatívy a približovaní rozhodovania bližšie k ľuďom v členských štátoch,“ povedala maltská europoslankyňa.

Šéf frakcie ľudovcov Manfred Weber pri tejto príležitosti pripomenul dohodu politických skupín z roku 2019, v rámci ktorej EPP nepredstavilo kandidáta a podporilo socialistu Davida Sassoliho.

„Vyzývame S&D dodržať túto dohodu v duchu spolupráce,“ povedal Weber.

Sassoli sa však z funkcie odísť neponáhľa. Ohlásil už vlastnú kandidatúru aj na zvyšok mandátu. Socialisti argumentujú tým, že šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen je z EPP a predseda Rady EÚ Charles Michel z ALDE, politickou stranou za frakciou Obnovme Európu. Predsedníctvo europarlamentu si teda nárokujú v rámci udržania politickej rovnováhy.

Socialisti tiež poukazujú na to, že viaceré európske politické strany združené v ich frakcii za posledné dva roky posilnili svoju domácu pozíciu. S týmito argumentmi sa budú snažiť získať na januárovom plenárnom zasadnutí väčšinu hlasov pre Sassoliho.

Už aj liberáli chcú v europarlamente koalíciu, SaS a ich frakciu nepozývajú

Europoslanci z frakcie Obnovme Európu v Parížskej deklarácii hovoria o spolupráci proeurópskych strán. Myslia tým ľudovcov, socialistov aj zelených, nie však Európskych konzervatívcov a reformistov, kde pôsobí aj slovenská SaS.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte