Kubánsky disident si cenu Andreja Sacharova neprevezme. Nepustili ho.

Zdroj: EP

O tom, že Sacharovovu cenu za rok 2010 Európskeho parlamentu získal kubánsky disident Fariňas sa svet dozvedel 21. októbra. Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční dnes popoludní. Ako však upozornil predseda EP Jerzy Buzek: „Na poľutovanie, pán Fariňas má problémy s vycestovaním z krajiny, hoci som sa o to v liste prezidentovi Kuby Raulovi Castrovi osobne zasadil. Ak by Fariňas v priebehu niekoľkých nasledujúcich hodín odletel, ešte stále by tu mohol byť načas, aby si prevzal svoje ocenenie,“ povedal včera.

Jeho nádeje neskôr zmarili kubánske úrady, ktoré aj po tomto apele odmietli udeliť Fariňasovi povolenie na vycestovanie z ostrove, čo znamená, že jeho prítomnosť v Parlamente bude reprezentovať prázdna stolička. Ešte v októbri bol pritom Buzek plný nadšenia a dúfal, že úrady Fariňasa pustia. „Dúfam, že mu budem môcť v decembri predať osobne tu v Štrasburgu v decembri ocenenie, čo by bolo úžasným okamihom pre Európsky parlament a pre všetkých kubánskych väzňov svedomia,“ povedal vtedy.

Možné dôsledky pre vzťahy EÚ- Kuba

Stále nie je jasné, či sa rozhodnutie kubánskeho režimu nepovoliť Fariňasovi účasť na ceremoniáli nepremietne aj do vzťahov EÚ- Kuba. „Očakávame, že lady Ashtonová sa vyjadrí k týmto problémom a že na to bude pamätať pri budúcich vzťahoch s Kubou,“ povedal včera Buzek.  

Francúzsky poslanec a predseda stredopravicovel strany ľudovcov Joseph Daul dodal, že Ashtonová by mala vziať toto rozhodnutie kubánskeho režimu do úvahy pri hodnotení vzťahov s ostrovom. „Európsky parlament a EÚ by mali spojiť svoje sily s tými, ktorí bojujú na Kube za slobodu, a nie s tými, čo plnia príkazy režimu v Havane,“ uviedol Daul a dodal: „Neprítomnosť Guillerma Fariňasa na odovzdávaní Sacharovovej ceny za slobodu myslenia v roku 2010 túto stredu v Štrasburgu znamená, že na Kube sa nič nezmenilo.“

Počas španielskeho predsedníctva pritom Európska únia zvažovala zmiernenie svojho postoja voči Kube- aj na naliehanie Španielska. Napokon sa tak práve pre podozrenie z toho, že na ostrove ani po vystriedaní Fidela Castra jeho bratom Raulom nič nezmenilo, nestalo.

Vo februári tohto roku začal Fariňas- podporovateľ nenásilného protestu a hlasný kritik Castrovho režimu- svoju v poradí už 23. hladovku. Vyzval tým k oslobodeniu 26 politických väzňoch, ktorí trpeli po mnohých rokoch strávených vo väzení zlým zdravotným stavom. Napokon svoju hladovku po 135 dňoch ukončil 8. júla po intervencii tamojších predstaviteľov katolíckej cirkvi, ktorá sa zasadila za prepustenie 52 politických disidentov. Viacerí z nich museli ale na výmenu opustiť krajinu, pričom Španielsko im poskytlo azyl.

Fariňas strávil vo väzení celkovo jedenásť rokov. Je psychológom a zakladateľom nezávislej kubánskej tlačovej agentúry „Cubanacan Press“, ktorá informovala svet o politických väzňoch na Kube až pokým ju kubánske úrady nezrušili.

Popieranie „základných práv“

„Skutočnosť, že Guillermo Fraiňas nedostal potrebné povolenie na vycestovanie z ostrova a príchodu do Štrasburgu na prevzanie si ceny dokazuje, že diktátorstvo Castrovho brata naďalej popiera základné slobody,“ povedal včera predseda EPP Joseph Daul.

K Sacharovovej cene sa viaže aj šek na 50 tisíc eur pre víťaza. Na dnešnej ceremónii tak dôjde k odovzdaniu ocenenia bez prítomnosti víťaza. Nebude to však po prvý raz. V roku 2008 sa tak stalo v prípade väzneného čínskeho disidenta Chu Ťiu. Namiesto neho vtedy predniesla prejav jeho žena pomocou videokonferencie z Pekingu, kde žije v domácom väzení.

Okrem Fariňasa EP ocenil prácu kubánskych disidentov už dvakrát. Boli to Oswaldo José Payá Sardiñas, kubánsky vodca kresťanského hnutia za oslobodenie, a organizácia Ženy v Bielom, opozičná skupina bojujúca za prepustenie kubánskych politických väzňov.

Postoje

„Boj Guillerma Fariňasa je a bude príkladom pre všetkých ľudí, ktorí bojujú za slobodu a demokraciu, a skutočnosť, že nemá povolenie na pricestovanie do Štrasburgu len dokazuje, že Európsky parlament rozhodol správne, keďže Sacharovova cena bola vytvorená na počesť výnimočných ľudí ako Andrej Sacharov, ktorí si vytrpeli bojom proti netolerancii, fanatizmu a diktátorstvu,“ povedal francúzsky europoslanec a predseda strany ľudovcov v EP Joseph Daul.