Kukan o Tajanim: Bude zmierlivejší, ale slabší

Eduard Kukan

Eduard Kukan. FOTO-TASR

Socialistická skupina v Európskom parlamente (EP) sa chybnou politikou sama vyšachovala, uviedol slovenský europoslanec Boris Zala v súvislosti s voľbou predsedu europarlamentu.

Europoslanec Eduard Kukan označil odchádzajúceho predsedu EP Martina Schulza za silného a schopného lídra, ktorého nahradí niekto slabší.

Zala vidí chybu, Csáky sa socialistom čuduje

“Táto chybná politika, ktorá tu prebiehala posledné týždne a dokonca posledné hodiny, dostala európskych sociálnych demokratov na okraj politického spektra. My si v túto chvíľu žiadne podmienky klásť nemôžeme,” vyhlásil Zala, člen skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov.

Socialistická skupina v EP mala podľa neho vytvoriť koalíciu s liberálmi a menšími ľavicovými skupinami a podporiť jediného kandidáta – liberála Guya Verhofstadta. V tom prípade by sa podarilo presadiť program sociálnych demokratov, ktorý je pre Zalu dôležitejší ako kandidatúra straníckeho predsedu Gianniho Pittellu.

“Pán Tajani ma veľmi príjemne prekvapil, mal suverénne najlepšie vystúpenie,”  vyhlásil europoslanec Pál Csáky (SMK/EĽS).

Pravdupovediac, čudujem sa hre, ktorú hrajú socialisti, respektíve pán Pittella. Nemyslím si, že je to pre nich dôstojné, a obávam sa, že prehrajú a stratia možnosť reálne ovplyvňovať európsku politiku do budúcnosti,” uviedol Csáky ešte pred štvrtým kolom voľby, v ktorej Tajani napokon zvíťazil.

Kukan: Tajani bude zmierlivejší, ale slabší

Europoslanca Eduarda Kukana z Európskej ľudovej strany zaujali zmeny koalícií, ktoré predchádzali samotnej voľbe predsedu EP. Očakáva, že o nástupcovi odchádzajúceho predsedu Martina Schulza sa rozhodne až v poslednom, štvrtom kole.

Argument socialistickej skupiny v EP, že víťazstvom favorita Tajaniho by ľudovci obsadili všetky najvyššie posty v troch európskych inštitúciách, považuje za zavádzajúci.

“Keď sa začínalo toto funkčné obdobie Parlamentu, tak funkciu predsedu Európskej rady dostalo Taliansko, talianski socialisti. Oni ju neprijali a povedali, že im záleží na vysokom predstaviteľovi pre zahraničnú politiku – a funkciu dostala pani Mogheriniová, takže oni si tú šancu vtedy zmarili,” vysvetlil Kukan.

Odchádzajúceho predsedu EP Martina Schulza označil za silného lídra, za ktorým zostávajú výsledky, hoci mu prekážalo, že bol príliš ideologický. Od Tajaniho očakáva, že bude ľudskejším, zmierlivejším, ale slabším predsedom.

Žitňanská: Po dlhej doba skutočná voľba

O zvolení Antonia Tajaniho za predsedu Európskeho parlamentu (EP) napokon rozhodli aj hlasy zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Jej členom je aj slovenská europoslankyňa Jana Žitňanská, ktorej sa páčilo, že tentoraz nebolo o predsedníckom poste rozhodnuté už pred tajným hlasovaním.

“Myslím si, že táto voľba po dlhom čase bola skutočnou voľbou, keď kandidáti museli súperiť, keď sa museli uchádzať o podporu poslancov; že nebolo vopred dohodnuté, kto bude víťazom. A myslím si, že takto by to malo byť,” uviedla Žitňanská.

Potešilo ju, že každá politická skupina mala vlastného kandidáta na predsedu. Za ECR kandidovala nepočujúca kandidátka Helga Stevensová, ktorú pozitívne vnímali europoslanci naprieč politickými skupinami, nielen v radoch konzervatívcov.

“Do posledného kola postúpili dvaja kandidáti: jeden za EPP, jeden za socialistov. Prirodzene, že nám ako frakcii je bližší pravicový kandidát,” vysvetlila Žitňanská s tým, že spoločne zo straníkmi dali hlas Tajanimu. Ten bude podľa nej skupine ECR hodnotovo bližší ako expredseda EP Martin Schulz z radov socialistov.

Hoci ECR napokon podporila spoločného kandidáta novovytvorenej koalície liberálov a ľudovcov na post predsedu, slovenská europoslankyňa nepotvrdila, že to znamená uzatvorenie politického spojenectva. “Budeme sa snažiť byť takou tou protiváhou aj tým liberálom v niektorých témach,” dodala s tým, že hodnotovo blízke návrhy novej koalície zas ECR podporí.

Sulík: Tajani je pokračovaním nedobrého stavu

Jej stranícky kolega z ECR Richard Sulík kandidátovi ľudovcov Tajanimu hlas nedal. “Dosť veľa poslancov z mojej frakcie podporilo pána Tajaniho, ja som to jednoducho nespravil. Nemyslím si, že má zmysel hlasovať za niekoho, kto predstavuje pokračovanie toho nedobrého stavu,” uviedol europoslanec. Očakáva, že pod jeho vedením sa bude Únia uberať takým smerom ako doteraz.

Lídra liberálov Guya Verhofstadta označil za obchodníka bez zásad, ktorý bol schopný pre zvolenie do funkcie urobiť všetko. “Pittella je ďalší takýto obchodník, ktorý sa chcel silou-mocou stať predsedom parlamentu, a v prvom rade narobil socialistom veľkú hanbu,” zhrnul voľby predsedu EP Sulík.

Novým predsedom Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok stal kandidát Európskej ľudovej strany (EĽS) Antonio Tajani. Zvolený bol až v poslednom, štvrtom kole voľby aj vďaka hlasom konzervatívcov a reformistov.

Tajani v tajnom hlasovaní získal 351 hlasov europoslancov a kandidoval za najpočetnejšiu skupinu ľudovcov v europarlamente. Hoci získal spomedzi šiestich kandidátov v prvom, druhom aj treťom kole najviac hlasov, nemal nadpolovičnú väčšinu potrebnú na zvolenie.