Kunevová odmietla post v Komisii

Keď bolo jasné, že obľúbená Megelna Kunevová (komisárka pre ochranu spotrebiteľa) nedostane od bulharskej vlády nomináciu do novej Komisie, ponúkol jej José Manuel Barroso post šéfky Úradu európskych politických poradcov (BEPA). Inštitúcia slúži ako akýsi interný think-tank európskej exekutívy.

Na svojom facebookovom konte píše bývalá eurokomisárka, že sa chce mať „slobodu a energiu“ venovať sa práci na „lepšom Bulharsku a lepšej Európy“.

„Návrh predsedu Komisie z pred niekoľkých mesiacov pokračovať v práci v Európskej komisii na vysokom poste ma hlboko dojal. Napriek tomu vidím svoju úlohu v pokračovaní práci političky“, napísala Bulharka.

Barrosova voľba?

Kunevová bola v bývalom tíme jednou z Barrosových obľúbenkýň. Zdroje z jej okolia však pre EurActiv uviedli, že post v rámci BEPA nemohla prijať, pretože by to mohlo viesť k napätiu medzi predsedom Komisie  a bulharským premiérom Bojkom Borrisovom. Podľa niektorých považuje Borissov Kunevovú za osobu, ktorá stála za plánom eliminovať jeho kandidátku do nove Komisie Rumjanu Želevovú.  

Teóriu o spiknutí podkopáva ale fakt, že Želevová boj neustála hlavne kvôli svojmu slabému výkonu na vypočutí a nezrovnalostiam v majetkovom priznaní.

„Borissov považuje Kunevovú za nepriateľku a ak si ju Barroso udrží v blízkom kruhu, bude mať premiéra členskej krajiny za nepriateľa. To si nemôže dovoliť“, povedal pre EurActiv vysokopostavený bulharský predstaviteľ.

Pokiaľ ide o politickú budúcnosť Megleny Kunevovej, šéfka liberálnej strany NDSV Hristina Hristová uvidela, že by mohla byť ich želiezkom v ohni v prezidentských voľbách, ktoré sa v krajine chystajú budúci rok. Hristová dodala, že zakladateľ NDSV bývalý kráľ Simeon Saxe-Coburg Gotha kandidovať nemieni.

Bulharská národná televízia citovala Kunevovú, podľa ktorej prezidentské voľby momentálne nie sú pre ňu na programe dňa.

Kunevová sa doma teší značnej popularite medzi verejnosťou, väčšej ako jej politická strana alebo ako bývalý monarcha. Vplyvný denník „24 chasa“ naznačil, že Kunevová by mohla kandidovať za prezidentku ako nezávislá kandidátka, keďže jej členstvo v NDSV je pre ňu skôr hendikep.

Súčasný bulharský prezident Georgi Parvanov, ktorý už slúži svoje druhé volebné obdobie, nemôže viac kandidovať. Zatiaľ sa neobjavili v médiách žiadne iné mená potenciálnych kandidátov. Prezidentský post v Bulharsku je z veľkej časti reprezentatívny, hlava štátu ale zohráva úlohu protiváhy voči vláde.