Kurz chce dosiahnuť „zmenu paradigmy“ v migrácii

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v Európskom parlamente [TASR/AP/Jean-Francois Badias]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Rakúske plány na čele EÚ

Rakúske predsedníctvo má v pláne reformu azylového systému, zavedenie digitálnej dane pre internetových gigantov, pokrok európskej integrácie Západného Balkánu a intenzívnejší dialóg s Ruskom.

Výsledky bulharského predsedníctva v Rade EÚ a priority začínajúceho sa rakúskeho predsedníctva boli v utorok 3. júla predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu s bulharským premiérom Bojkom Borisovom a rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom. Na rozprave sa zúčastnil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Rakúsko preberá rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ už po tretíkrát, doteraz šéfovalo Únii v rokoch 1998 a 2006.

Vláda je podľa Junckera proeurópska

Bulharský premiér v pléne Parlamentu uviedol, že nechce dávať žiadne rady rakúskemu kancelárovi, ktorý po ňom preberal štafetu predsedníctva, ale želá mu úspech, lebo dosiahnutie úspechu v rámci Rady, kde sú zastúpené členské štáty, je úspechom pre všetkých.

Juncker pred europoslancami uviedol, že „rakúska vláda má jasné proeurópske zameranie“. Vraj pozná Kurza už dlhý čas a teší sa na rakúske predsedníctvo, pretože obe predchádzajúce (bulharské a predtým estónske) boli úspešné. „Všetky relevantné politické sily v Rakúsku plávajú rovnakým smerom,“ skonštatoval Juncker a vyjadril presvedčenie, že rakúska vláda bude spolupracovať s európska exekutívou v priateľstve a vzájomnom porozumení.

Začalo sa rakúske predsedníctvo, prioritou majú byť aspekty európskej bezpečnosti

Viedeň prebrala od Sofie symbolické žezlo predsedajúcej krajiny 1. júla. Rakúsko bude Radu Európskej únie viesť už po tretí krát.

Predseda Parlamentu Antonio Tajani vyzval rakúskeho kancelára, aby pokračoval v úsilí o dosiahnutie pokroku v reforme azylového systému EÚ a aby túto tému zaradil medzi hlavné priority rakúskeho predsedníctva.

„Je absolútne nevyhnutné, aby reforma azylového systému bola prijatá čo najskôr, a to na základe návrhu Európskeho parlamentu, ktorý spája rozhodnosť so solidaritou. Vyzývam tiež Rakúsko, aby počas svojho predsedníctva prioritnú pozornosť venovalo Afrike,“ uviedol Tajani s odkazom na agendu migrácie.

Zameranie na vonkajšie vzťahy Únie

Kurz vo svojom vystúpení pripomenul, že prioritami šesťmesačného rakúskeho predsedníctva budú otázky migrácie, hospodárska bezpečnosť a lepšie susedské vzťahy. Zopakoval, že mottom predsedníctva je „Európa, ktorá chráni“.

„Silnejšie zameranie sa na ochranu vonkajších hraníc je nevyhnutný základ pre Európu bez vnútorných hraníc,“ upozornil Kurz a vyzval na „zmenu paradigmy“ pri diskusiách európskych politikov o migrácii.

Africká únia odmietla európsky plán na vyloďovacie platformy pre migrantov

Africkí lídri oznámili, že chcú vytvoriť nový orgán, ktorý by koordinoval ich národné politiky v oblasti migrácie. Zároveň odmietli plány Európskej únie zriadiť vyloďovacie platformy na svojom území.

Europoslancom pripomenul, že druhou prioritou Rakúska je zaistenie konkurencieschopnosti Európy. Ak si chce EÚ udržať svoje ekonomické bohatstvo a spôsob života, musí byť podľa Kurza schopná držať krok s ostatnými časťami sveta v rámci technologického pokroku. V tejto oblasti je zástancom zavedenia kontroverznej dane pre internetových gigantov.

Treťou veľkou prioritou Rakúska bude podľa jeho slov zameranie sa na susedské vzťahy Únie, čo znamená pokračovanie pracovnej agendy s krajinami západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ. Kurz v rámci susedskej politiky žiada viac dialógu EÚ s Ruskom. „Mier na našom kontinente bude dlhodobo možný len s Ruskom, a nie proti Rusku,“ zdôraznil v pléne Parlamentu v Štrasburgu.