Kým krajina čaká na ortieľ, Gréci protestujú proti škrtom

Zdroj: EurActiv.gr

Pätnásťtisícový dav v sobotu počas tradičného festivalu protestoval proti 12-miliardovému úspornému balíku, ktorý pripravuje premiér Antonis Samaras. Ide o prvý veľký prejav nevôle voči politike nového predsedu vlády. Ten sa snaží na svoju stranu nakloniť medzinárodných inšpektorov. V piatok začali svoju misiu, počas ktorej zhodnotia pokrok v reformách, ktorými veritelia podmieňujú svoju ďalšiu pomoc.

Niekoľkí demonštranti spálili vlajku Európskej únie, kým iní hádzali melóny a broskyne, aby tak prejavili podporu trápiacim sa farmárom. Zasahovalo viac ako tri tisíc policajtov a protest sa viac-menej vyhol významnejšiemu incidentu.

Grécko však prežíva najhoršiu povojnovú recesiu, jeden zo štyroch Grékov nemá prácu, miera chudoby rastie a podniky hromadne zanikajú.

Samaras sa v porovnaní so svojimi predchodcami na festivale zdržal len krátko. Počas prejavu len obhajoval plánované škrty a nepredniesol výročnú reč o hospodárskej politike ako bolo doteraz zvykom.

„Snažíme sa minimalizovať bolesť spojenú so škrtmi ako sa len dá, ale musíme ich urobiť, nemáme inú možnosť,“ povedal v prejave. „Hovorím vám pravdu, nie je iný spôsob,.“

Opozičný líder Alexis Tsipras, líder radikálnej ľavicovej strany SYRIZA, ktorý je tvrdým odporcom záchranného programu, Samarasa za nedostatočný prejav kritizoval. „Premiér prišiel a odišiel ako zlodej, asi sa hanbí,“ vyhlásil Tsipras, ktorý sa protestov zúčastnil.

Napriek tomu, že aj samotný Samaras pred voľbami kritizoval balík pomoci, po tom, čo v júni prebral moc, musel jeho kabinet začať pracovať na úspornom pláne reforiem, ktorý je podmienkou medzinárodných veriteľov.

Síce premiér a minister financií Yannis Stournaras získali uznanie medzi európskymi kolegami za to, že ku škrtom pristúpili, nevôľa doma sa stupňuje vzhľadom na pokračujúci hospodársky úpadok krajiny.

Vláda sa zároveň od medzinárodných veriteľov snaží získať dva roky navyše na implementáciu reforiem. Odhaduje totiž, že ekonomika sa tento rok prepadne o viac ako 7 %.

(EurActiv/Reuters)