Lagardeová: Grexit je „jednou z možností“

Christine Lagarde, TASR/AP Photo/Susan Walsh

Grécko nebolo oficiálne na programe štvrtkového rokovania skupiny siedmych najrozvinutejších ekonomík sveta (G7) v Nemeckých Drážďanoch. S hroziacou platobnou neschopnosťou juhoeurópskej krajiny a s budúcotýždňovým termínom na zaplatenie 300 miliónového dlhu Medzinárodnému  menovému fondu (MMF) sa však o ňom diskutovalo aspoň v zákulisí.

Výkonná riaditeľka MMF Christine Lagarde, ktorá je kľúčovým hráčom v rokovaniach medzi Aténami a medzinárodnými veriteľmi naznačila, že v prípade zlyhania Grécko zbankrotuje a bude musieť eurozónu opustiť.

Pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung Lagarde naznačila, že odchod Grécka zo spoločného menového bloku je možnosťou, ale tento krok by podľa nej „nebol prechádzkou ružovým sadom.“ Odchod by však „pravdepodobne“ neznamenal koniec eura.

Šéfka MMF odmietla tvrdenia gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa  o tom, že dohoda o reformách, ktorá by Aténam zaručila ďalšiu finančnú injekciu  je „už na spadnutie.“ Gréci v stredu naznačili, že sú pripravení podpísať novú dohodu s veriteľmi. Európski úradníci na čele s eurokomisárom Pierrom Moscovici však výrazný pokrok v rokovaniach popreli.

„Je veľmi nepravdepodobné, že v najbližších dňoch dosiahneme komplexné riešenie,“ povedala. „Po pozitívnych signáloch spred 10 dní sme tento týždeň opäť vytriezveli,“ naznačila s tým, že Atény musia poskytnúť jasné reformy inak od MMF viac finančných prostriedkov neuvidia.

„Máme jasné pravidlá a princípy. Neuspokojíme sa s polovičným plánom,“ vyhlásila Lagarde.

Odborníci tvrdia, že odchod Grécka z eurozóny by dnes, v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, nemusel byť pre finančné trhy až takou veľkou ranou, pretože väčšina vlád už dokázala konsolidovať svoje dlhy. Zvýšilo by sa však riziko budúceho odchodu ďalších krajín v prípade, že sa dostanú do problémov.

Washington varoval pred ľahkovážnosťou. Nikto podľa amerických predstaviteľov neočakával, akú krízu vyvolal bankrot Lehman Brothers v roku 2008.

Nemecko a Kanada na zasadnutí opätovne vyzvali ostatné krajiny, aby sa zamerali na znižovanie deficitov verejných financií. Americký minister financií Jack Law však zdôraznil, že najväčšie ekonomiky musia využívať „všetky nástroje“ vrátane  fiškálnych politík na podporu rastu a boju proti deflácii.