Lajčák: Individuálne rokovania s Britániou by boli podrazom dvadsaťsedmičky

Fico May

Robert Fico a Theresa Mayová, zdroj: TASR

Britská premiérka Theresa Mayová vo svojom prejave vyjasnila pozície britskej strany, s ktorými idú do rokovaní o budúcnosti vzťahov s EÚ. Teraz si vieme svoje pozície nastaviť aj my, vyhlásil minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Vidí aj dobré správy

„Z prejavu je jasné, že sa britská vláda rozhodla pre tvrdý alebo čistý brexit, že nechcú byť súčasťou štyroch slobôd, ale zároveň sa chcú nejakým spôsobom podieľať na voľnom pohybe tovarov a služieb,“ konštatoval dnes na rokovaní vlády.

„Z nášho pohľadu je rovnako tak dôležité, že potvrdila, že postavenie občanov EÚ, ktorí už sú vo Veľkej Británii zostane zachované, samozrejme, sa tam viackrát zdôrazňovala reciprocita. Takže si myslím, že toto je dobrá správa pre našich občanov a je to v súlade s tým, čo sme si aj my ako slovenská vláda dali ako jednu z podmienok,” doplnil Lajčák.

Čítajte aj: Brexit podľa Mayovej: Chceme len obchod

Individuálne rokovania by boli podraz

EÚ teraz podľa neho vie, na čom je a s čím Británia do rokovaní ide. Dvadsaťsedmička sa na základe toho pripraví, pričom zdôraznil, že tak, ako britská premiérka vymedzila to, čo vníma ako svoje záujmy a priority, takisto EÚ-27 si vymedzí svoje záujmy a priority. Minister očakáva náročné rokovania.

„Bude spoločná pozícia dvadsaťsedmičky, pričom je jasná dohoda, že nikto nebude viesť individuálne rokovania. Bol by to podraz na dvadsaťsedmičku,” povedal Lajčák.

Slovákov v Británií chcú razantne brániť

Ochranu slovenských občanov žijúcich v Británii si predstavuje tak, že nesmú byť diskriminovaní oproti iným občanom EÚ ani oproti britským občanom.

„To znamená, že za toto budeme my veľmi razantne vystupovať na rokovaniach, ale v tom nebudeme osamotení, pretože, samozrejme, je to záujem všetkých krajín EÚ a rovnako tak je záujmom Veľkej Británie, aby jej občania, ktorí žijú v krajinách EÚ, neboli diskriminovaní, čiže ja tu nejaký problém neočakávam,” pokračoval minister.

Dodal, že na rokovanie, ako aj na tango potrebujete dvoch. “S niečím do rokovania idete a s iným môžete z tých rokovaní vyjsť,” uviedol.

Most-Híd: S Britániou musíme naďalej spolupracovať

Veľká Británia by sa po rozhodnutí pre tzv. tvrdý brexit nemala stať naším súperom alebo nepriateľom. Vyplýva to z vyjadrenia Mosta-Híd, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Klára Debnár v reakcii na včerajšie vystúpenie britskej premiérky Theresy Mayovej.

„Mali by sme robiť všetko pre to, aby sme naďalej dokázali dobre spolupracovať, keďže stále zostávame členmi Severoatlantickej aliancie, v ktorej Británia zohráva veľmi dôležitú rolu. Zachovanie dobrých euroatlantických vzťahov považujeme za kľúčové pre stabilitu Slovenska, ale aj celej Európskej únie,” napísala v stanovisku strany jej hovorkyňa.

SNS: EÚ musí ukázať, že sa v nej oplatí ostať

Európska únia musí teraz ukázať, že vydrží. Tým, ktorí svojou politikou presvedčili, že bude lepšie, ak Veľká Británia odíde, treba dokázať, že opak je pravdou, že sa oplatí ostať. Nesmie sa im oplatiť odísť. Uviedla to SNS vo vyjadrení, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Júlia Kollárová v reakcii na včerajšie vystúpenie britskej premiérky.

OĽaNO-Nova: Vláda by mala vyjednať kompromis

Hnutie OĽANO-NOVA v reakcii na včerajší prejav britskej premiérky vyzýva vládnu koalíciu, aby sa snažila vyrokovať čo najlepšie podmienky pre našich občanov vo Veľkej Británii.

„Robert Fico sa ešte ako premiér predsedajúcej krajiny EÚ v septembri vyhrážal, že EÚ sa postará o to, aby sa Británii mimo spoločenstva darilo horšie. Namiesto prázdnych vyhrážok sa mal v prvom rade snažiť o to, aby s Veľkou Britániou vyjednal kompromis pre našich ľudí, ktorí už v Británii dlhodobo žijú a pracujú a zo svojich platov často živia svoje rodiny na Slovensku. Dnes na nás naopak robí nátlak Theresa Mayová,“ vyhlásila Veronika Remišová.

„Veľká Británia sa vyhráža agresívnou daňovou politikou, ktorá môže spôsobiť to, že firmy budú namiesto u nás platiť dane vo Veľkej Británii. Takisto hrozí komplikáciami aj pre našich ľudí, ktorí pracujú vo Veľkej Británii. Vzhľadom na záujmy našich občanov napäté vzťahy s Veľkou Britániou rozhodne nie sú v náš prospech,“ doplnila.

Európsku agentúru pre lieky chcú na Slovensku

Remišová zároveň pripomenula, že Slovensko je jednou z mála členských krajín, v ktorej nesídli žiadna z agentúr ani inštitúcií Európskej únie. „Preto budeme považovať za obrovské zlyhanie vládnej koalície, ak sa jej pri vyjednávaní o Brexite nepodarí presadiť presťahovanie Európskej agentúry pre lieky z Londýna na Slovensko,“ doplnila Remišová.

„S obavami sledujeme, že niektorí čelní predstavitelia vládnej koalície namiesto tvrdého presadzovania slovenských záujmov iba rozprávajú frázy o tom, ako nás v EÚ zachráni len porozumenie a láska. Slovensko nezachránia prázdne reči, ale kompetentní lídri, ktorí majú jasnú predstavu, ako by EÚ mala vyzerať a nemajú strach bojovať aj na európskej scéne za slovenské záujmy,“ uzavrel líder hnutia Igor Matovič.

Sulík: Únia potrebuje britský trh

S reakciou na seba nenechal dlho čakať ani europoslanec a predseda opozičnej SaS, Richard Sulík. Ten tvrdí, že európski lídri dostali od Veľkej Británie studenú sprchu. Mali by sa už prebrať zo svojej neomylnosti a uzavrieť s Britániou korektnú dohodu o voľnom obchode.

“Mali by uzavrieť presne takú dohodu, akú ešte prednedávnom chceli uzavrieť s USA a pri ktorej si tiež nekládli žiadne nezmyselné podmienky typu platiť do rozpočtu EÚ, akceptovať rozhodnutia európskych súdov a prijímať migrantov,” povedal.

Podľa šéfa SaS si Británia pomôže sama a stále platí, že Únia ju potrebuje viac. “Naďalej je Británia totiž pre EÚ obrovský trh, na ktorý EÚ vyváža ročne produkty v hodnote 330 miliárd eur,” povedal Sulík.

Upozorňuje, že ak si navzájom budú EÚ a Británia účtovať clá, poškodí to EÚ dvojnásobne. “A Slovensko obzvlášť, keď my do Británie vyvážame autá za takmer dve miliardy eur ročne a práve na ne sa účtuje trikrát vyššie clo, ako je priemer,” vysvetlil.

Briti to podľa neho vedia a navyše majú silného spojenca, ktorým sú Spojené štáty. “Čo si Trump myslí o EÚ, dal už párkrát jasne najavo.