Lajčák: Išlo o obsah dialógu s Čínou, alebo o zviditeľňovanie sa?

  • Čína

Exminister Eduard Kukan je toho názoru, že „veľkým štátom netreba nadbiehať, nebudú si vás vážiť“. Citoval vyjadrenia čínskeho prezidenta počas oficiálnej návštevy, keď povedal „že čínsko-slovenské vzťahy sú tradične priateľské“. V Číne ale podľa neho majú aj príslovie, ktoré hovorí, že „priateľské služby sa neúčtujú".

Podľa Kukana bolo zbytočné, že sa na stretnutí s prezidentom neotvárala otázka ľudských práv, pretože „oni na to boli pripravení“. Pri vlastných kontaktoch údajne túto tému otvára „aj keď výsledok nie je bohviečo, ale predsa…“

„Budeme pragmatickí za každú cenu, alebo chceme hodnotovú politiku?“, uzavrel nový europoslanec.

Minister zahraničný vecí Miroslav Lajčák na margo protestov na Hodžovom námestí v Bratislave uviedol, že za tým vidí skôr snahu o publicitu. „EÚ a Čína vedú dialóg o 33 témach, vrátane oblasti ľudských práv. Viaceré z týchto konzultácií sú otvorené aj pre mimovládne organizácie, no ako podotkol, žiadna zo slovenských mimovládok sa do tohto procesu nezapojila. Tak o čo ide o podstatu dialógu, alebo ide o zviditeľňovanie sa?.. Len aby sme boli úplní a féroví“.

Doplnil, že mal paralelné stretnutie s ministrom zahraničia ČĽDR, na ktorom podľa vlastných slov otvoril aj otázku ľudských práv, na čo druhá strana reagovala pokojne.

Proti kritike aktivistov sa po druhom paneli v diskusii ohradil Milan Nič z nadácie Pontis, niekdajší člen Lajčákovho tímu vo funkcii Vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine. „Minister by sa mohol z toho aspoň v duchu tešiť a nemusí to ani hovoriť nahlas, ale nemusí nás ani napádať“.

Kálmán Petőcz, bývalý veľvyslanec SR pri OSN v Ženeve, v diskusii zapochyboval, či bolo o nevyhnutné hostiť čínskeho prezidenta ako jediná krajina a EÚ a niekoľko dní po 20. výročí (4. 6. 2009) masakry na námestí Tchien-an-men v Pekingu.

  • Slovensko – maďarské vzťahy

Slovensko maďarské vzťahy budú podľa Kukana aj naďalej hrať dôležité miesto v našej zahraničnej politike. „Niektorí sa snažia prezentovať, že týmto vzťahom škodia Maďari v Budapešti a nie grobiani a zlodeji tu na Slovensku“. V otázkach, ako bol napríklad krajanský zákon, ale podľa neho treba obhajovať národné záujmy. „Stále budeme susedia a naše vzťahy by nemali určovať krikľúni na jednej alebo druhej strane Dunaja“, komentoval Kukan.  

V súvislosti s rozpadom SMK a vznikom novej strany Bélu Bugára Most vyslovil Kukan obavu: „Bojím sa, aby neprišli s inovatívnymi prístupmi, kto bude lepšie vyjadrovať maďarskosť“.

Slovenská diplomacia podľa ministra Lajčáka nemieni démonizovať vzťahy s Maďarskom. „Rozvíjame dialóg, ale vnímame znepokojujúce hlasy z Maďarska“. Citoval úryvok z programu Maďarského predsedníctva EÚ pre rok 2011, v ktorom sa v časti o ľudských právach spomína Ahtisaariho plán, ako príklad pre garantovanie práv menšín. „Toto nie je slovník 21. storočia pre niekoho, v koho záujme je stabilita a pokoj svojich susedov a partnerov v Európe“ povedal na margo minister.

  • Chýba politický dialóg

Poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS Magda Vášáryová sa Lajčáka spýtala, či si nemyslí, že nám chýba politický konsenzus v zásadných zahraničnopolitických otázkach a čo robiť, aby nenastávali situácie, kedy prezident, premiér a minister zahraničných vecí majú odlišné stanoviská k zahraničnopolitickým témam.

„Hovoril som o tom s ústavnými činiteľmi pri nástupe do funkcie, je treba koordinovať naše pozície pred tým, než vyjdeme na verejnosť“, reagoval Lajčák. Dodal, že do jeho nástupu k „mnohokoľajnosti“ nedošlo. "Politika by sa mala zastaviť pred červenou čiarou národných záujmov", povedal tiež minister. 

Milan Ježovica z M.E.S.A. 10 kritizoval neexistujúcu politickú diskusiu o zahraničnej politike na Slovensku. Na expertnej úrovni je podľa neho dialóg dobrý. Ježovica pripomenul, že na hodnotiacej konferencii, ktorú pred pár týždňami organizovalo MZV mali traja ústavní činitelia neodkladné povinnosti, ktoré im neumožňovali odpovedať na otázky. „Dnes je to rovnaké,“ povedal v narážke na fakt, že Lajčák nezostal do konca konferencie kvôli neočakávanému pracovnému stretnutiu.

  • V4

Z V4 sa podľa Lajčáka stal „bohato štrukturovaný orgán, ktorý zvyšuje prestíž regiónu“, zmierňuje dopady krízy a posilňuje spoluprácu v oblasti podpory integračných snáh západného Balkánu, v oblasti energetickej bezpečnosti, či rómskej problematiky. Minister dodal, že boli identifikované pilotné projekty  – napríklad spoločná infraštruktúra pre zastupiteľské úrady v zahraniční v čase, kedy sú partneri z nútení redukovať počet svojich zastúpení. 

Eduard Kukan otvoril tému protiraketovej obrany, ktorá rezonovala minulý rok. Kritizoval, že predseda vlády v tejto téme "hovoríl skôr ruskou rétorikou“. Podľa Kukana nám to skomplikovalo vzťahy s Poľskom a Českou republikou, "a to bez ohľadu na zmenu administratívy v Spojených štátoch".