Lajčák: Nemáme dôvod byť v Únii zakríknutí

Bezpečnosť nie je samozrejmá, ale my sme ju našli v členstve Severoatlantickej aliancie, myslí si šéf diplomacie. "Hovoriť o nej je dôležité práve dnes, v dobe, kedy je nevyhnutná intenzívna spolupráca a výmena informácií. Hrozba teroristických útokov, oslabenia energetickej a kybernetickej bezpečnosti, využitia jadrových zbraní a iných zbraní hromadného ničenia, riziko pandémie, nekontrolovateľná migrácia… to všetko predstavuje výzvu krajinám týchto integračných zoskupení k užšej spolupráci a rozširovaní svojich hraníc", povedal na pôde MZV Miroslav Lajčák. Ako dodal, pozvanie Slovenskej republiky do NATO "pre nás znamenalo to, že sme úspešne zvládli transformáciu našej spoločnosti".

Podobne ako minister Baška, Lajčák vyzdvihol účasť slovenských vojenských síl na operáciách krízového manažmentu, z ktorých jednou z najvýznamnejších je ISAF v Afganistane (International Security Assistance Force – Medzinárodné sily pre podporu bezpečnosti).

V Európskej únii nemáme byť prečo zakríknutí ani frustrovaní, tvrdí Lajčák. Až 60 % Slovákov si myslí, že členstvo v EÚ je dobrá vec (viac ako pred vstupom) a viac než 70 % Slovákov si myslí, že z členstva v EÚ len profitujeme.

Lajčák upozornil, že aj napriek tomu účasť na eurovoľbách a tým aj na ovplyvňovaní tém a záujmov na vyššej než národnej úrovni bude pravdepodobne nižšia ako počas minulých volieb. Práve v tomto období však podľa neho čakajú Európsku úniu dôležité úlohy ako tvorba nových orgánov, ukončenie ratifikácie Lisabonskej zmluvy, príprava nového finančného rámca či dotváranie politík a rozširovanie o ďalšie krajiny. Lajčák pripomína, že rozširovanie Únie podporuje viac než dve tretiny občanov Slovenska, čo je viac ako priemer v Únii.

Slovensko teda z účasti v oboch štruktúrach nielen profituje, ale stoja pred ním záväzky a úlohy, ku ktorým sa musí postaviť zodpovedne a sebavedome, pripomenul. 


Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák predniesol svoj prejav na pôde Ministerstva zahraničných vecí pri príležitosti konania konferencie „5 rokov Slovenska v EÚ a NATO, od príjemcu bezpečnosti k jej poskytovateľovi“, ktorá sa konala 2. júna. Organizátorom bola Slovenská atlantická komisia v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, Ministerstvom zahraničných vecí SR a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.