Lajčák nesúhlasí s plánmi zobrať ministerstvu zahraničia európsku agendu

Ilustračné foto: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (Smer-SD). [TASR/Martin Baumann]

Končiaci minister zahraničia sa ohradil voči návrhom niektorých opozičných strán vyňať koordináciu európskej agendy spod taktovky rezortu diplomacie a presunúť ju pod Úrad vlády SR.

Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) vo štvrtok (13. 2.) vystúpil na hodnotiacej konferencii ministerstva nazvanej „Zahraničná a európska politika SR 2016-2020“ s jedným zo svojich posledných vystúpení vo funkcii šéfa rezortu. Pre svojho nástupcu sformuloval v závere konferencie niekoľko odporúčaní.

„Nepolitizujete to, čo nie je politické,“ bol prvý z Lajčákových odkazov. Hovoril o profesionalite slovenskej zahraničnej služby, ktorú je potrebné naďalej udržiavať. Sila rezortu podľa neho stojí na jeho pracovníkoch.

Lajčák sa môže stať splnomocnencom OSN na Západnej Sahare, ponúk má viac

Slovenský minister by mal na poste vyslanca OSN v severnej Afrike nahradiť bývalého nemeckého prezidenta. Rezort diplomacie sa zatiaľ vyjadrovať nechce a tvrdí, že Lajčák má viac ponúk. 

Lajčák hovorí, že nespochybňuje právo nového ministra alebo ministerky prichádzať s inováciami, zároveň ale radí, aby sa veci nerobili „samoúčelne“ a aby sa neduplikovali. Slovensko podľa neho nemá dostatočne veľa zdrojov, aby si mohlo dovoliť nevyužívať synergie a zveriť koordináciu EÚ tém jeho rezortu v roku 2011 malo zmysel. Lajčák vidí veľké synergie medzi európskou a globálnou agendou, príkladom je politika rozširovania EÚ.

Návrhy presunúť koordináciu európskej agendy na Úrad vlády považuje za neopodstatnené a čuduje sa im. „Máme Úrad podpredsedu vlády pre investície, máte pocit, že sa zlepšilo čerpanie fondov?“ položil rečnícku otázku minister.

Podľa vlastných slov nepočul ani jednu výhradu, že by systém nefungoval dobre. „Nikto sa nikdy nesťažoval,“ tvrdí minister.

Slovensko musí v Bruseli nastoľovať vlastné témy, zhodli sa kandidáti na diskusii

VOĽBY 2020 | PS/Spolu a Za ľudí garantujú, že ak budú nominovať premiéra či premiérku, bude sa výrazne venovať koordinácii európskej agendy. OĽaNO hovorí, že v európskych témach musia robiť viac ministri.

S návrhom na zmenu prišli vo svojich predvolebných programoch predovšetkým strany Za ľudí a PS/Spolu. Nie je to však úplne opozičná doména. Tieňový minister zahraničných vecí za Smer-SD, diplomat Peter Kmec, tiež hovorí o tom, že je potrebné sa nad touto možnosťou vážne zamyslieť.

Reforma má podľa jej zástancov riešiť nedostatočné uchopenie európskej agendy na niektorých ministerstvách. Strany nespochybňujú výkon a profesionalitu MZVaEZ v doterajšom výkone, skôr tvrdia, že nadrezortnosť európskej agendy diktuje, že by mala byť „premiérskou témou“. Predpokladajú tiež posilnenie kapacít na Úrade vlády.

Ako vyplynulo z analýzy EURACTIV.sk, zástupcovia ďalších strán (SaS, Sme rodina) avizovali, že sú diskusii o takomto kroku otvorené. OĽaNO tento krok síce priamo nepodporuje, aktivita rezortov v EÚ témach sa ale musí zlepšiť aj podľa Eduarda Hegera (OĽaNO). Uviedol to na nedávnom predvolebnom verejnom podujatí, kde zaznelo aj to, že by šlo z časového a finančného podhľadu o náročné riešenie.

Tretie odporúčanie Miroslava Lajčáka svojmu nasledovníkovi alebo nasledovníčke v ministerskom kresle smerovalo k zahraničnopolitickému konsenzu na Slovensku. „Nerozbíjajte strategický kompas Slovenska,“ varuje, s tým, že Slovensko je dnes v EÚ a NATO  podľa jeho slov “najprosperujúcejšie a najbezpečnejšie, aké kedy bolo”.