Lajčák: Slovensko by v rámci V4 nemalo ísť proti svojim záujmom

Na archívnej snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) [TASR/Marko Erd]

Nie je žiadnym tajomstvom, že imidž Vyšehradskej štvorky v rámci Európskej únie nie je dobrý a môžeme si za to aj sami, hovorí šéf slovenskej diplomacie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v pondelok povedal, že Slovensko by v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) nemalo ísť proti svojim záujmom. Lajčák sa v relácii Pavla Demeša CD Klub v spravodajskej televízii Tablet.TV vyjadril k postaveniu Slovenska vo V4.

„Nie je žiadnym tajomstvom, že imidž Vyšehradskej štvorky v rámci Európskej únie nie je dobrý,“ povedal Lajčák. „Môžeme si za to aj sami,“ pokračoval a uviedol, že celý rad rozumných a racionálnych stanovísk V4 komunikuje spôsobom, ktorý jej partnerov irituje, a ako príklad uviedol migráciu. Postoj krajín V4 k migrácii bol podľa Lajčáka správny a čas ukázal, že názory boli racionálne. „Spôsob, akým boli komentované, často veľmi populisticky až vulgárne a negativisticky, nám urobil veľa nepriateľov,“ povedal.

Lajčák zdôraznil vysokú mieru európskej integrácie Slovenska, ktoré je ako jediné z V4 krajinou eurozóny, čo podľa ministra znamená, že postavenie SR je iné. Takisto pripomenul, že Európska komisia (EK) vedie voči Poľsku a Maďarsku disciplinárne konanie a takisto prebieha vyšetrovanie vo vzťahu k aktivitám českého premiéra Andreja Babiša, čo podľa neho SR takisto stavia do „trošku inej pozície“.

Lajčák by sa podľa svojich slov chcel vyhnúť dileme V4 verzus Európska únia a zdôraznil, že EÚ je „náš vitálny životný priestor“. „Slovensko je plne integrované, naša ekonomika absolútne závisí od zdravej a úspešnej EÚ,“ povedal a dodal, že V4 je regionálna platforma, „ktorá nám celé tie roky bola veľmi výhodná a užitočná“. „Ale naozaj si nemyslím, že by sme mali slepo v mene solidarity V4 ísť proti našim záujmom,“ povedal.

Slovensko má v niektorých oblastiach iné záujmy a v citlivých témach EÚ je často na inej pozícii, čo podľa Lajčáka vie partnerom vo V4 odkomunikovať. Imidž V4 podľa Lajčáka zohral svoju úlohu aj pri obsadzovaní vrcholných pozícií v rámci EÚ. Minister takisto pripomenul postoj krajín V4 v súvislosti s kandidátmi na post predsedu EK.