Láska nie je turizmus: Nezosobášené páry majú stále problém

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Airis Oikonomou/]

Európska komisia v piatok vyzvala členské štáty, aby umožnili vstup pre nezosobášených partnerov európskych občanov a rezidentov a vyňali ich z cestových obmedzení, ktoré sa stále vzťahujú na niektoré krajiny.

Vonkajšie hranice EÚ a schengenského priestoru sa po dlhotrvajúcich protikoronovým opatreniach, v júli otvorili pre cestujúcich z obmedzeného počtu tretích krajín.

Pre občanov viacerých krajín, vrátane Spojených štátov, je stále cestovanie do Únie zakázane. Výnimkou sú len nevyhnutné cesty.

Členské štáty majú možnosť povoliť aj nezosobášeným životným partnerom vstúpiť od EÚ, len málo z nich tak ale robí. Povedal to hovorca Európskej komisie Adalbert Jahnz.

„V súčasnosti to robí len menšina členských štátov,“ povedal bez toho, že by ich konkretizoval.

Problém pre mnohé páry už má aj svoju kampaň na sociálnych médiách po heslom „Love is not tourism“ (Láska nie je turizmus). Vyzýva vlády krajín, aby umožnili párom, ktoré rozdelila pandémia a cestovné obmedzenia, aby sa znovu stretli.

Podľa kampane len 8 európskych krajín, vrátane Dánska a Holandska umožňuje nezosobášeným partnerom pricestovať aj zo stále rizikových krajín. Nemecké predsedníctvo Rady EÚ zaslalo členským krajinám dotazník, aby zmapovalo politiky ostatných členských krajín.

Globálna pandémia viedla k uzavretiu hraníc a obmedzila slobodný pohyb nie len v EÚ ale aj na vonkajších hraniciach. Mnoho z obmedzení sa uvoľnilo v júni, no medzičasom sa zavádzajú nové.

Niektoré krajiny ako napríklad Veľká Británia, Belgicko a Nemecko vyžadovali od cestujúcich z niektorých regiónov a krajín karanténu a to bez predchádzajúceho varovania.

Zoznam krajín, z ktorých je dnes možné cestovať do EÚ sa momentálne zúžil na: Austráliu, Kanadu, Gruzínsko, Japonsko, Nový Zéland, Rwandu, Južnú Kóreu, Thajsko, Tunisko a Uruguaj.