Le Penová chce novú zmluvu pre Európu, strana sa jej štiepi

Marine Le Penová

Marine Le Penová. FOTO: TASR/AP/Michel Spingler

Predsedníčka extrémne pravicového Národného frontu Marine Le Penová v nedeľu 1. októbra oznámila, že spolu so svojimi európskymi politickými spojencami chce vypracovať projekt “zjednodušenej zmluvy” pre Európu.

Ide o reakciu na minulotýždňový prejav prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý na parížskej univerzite Sorbonne predstavil svoju víziu Európskej únie na najbližších 10 rokov.

Náhrada Lisabonskej zmluvy

Le Penová svoj prejav predniesla na záver dvojdňového zasadnutia poslancov za Národný front, ktoré sa konalo v priestoroch tematického parku Futuroscope v blízkosti Poitiers.

Pripomenula, že Macron v prejave na Sorbonne predstavil svoje návrhy o budúcnosti EÚ, pričom v kontexte podpísania novej Elyzejskej zmluvy medzi Francúzskom a Nemeckom v januári 2018 a volieb do europarlamentu v roku 2019 uviedol Národný front ako svojho politického súpera.

“My sme sa rozhodli zdvihnúť hodenú rukavicu,” odkázala Le Penová. Spresnila, že chce spolupracovať so svojimi politickými spojencami zo skupiny Európa národov a slobody v Európskom parlamente a ďalšími partnermi s cieľom vypracovať “zjednodušenú zmluvu pre Európu”.

Tento projekt podľa jej slov nahradí “tisíce strán, ťažko zrozumiteľného textu”, ktoré dnes obsahuje Lisabonská zmluva.

Macron vraj ponúka iba trh

“Macron nás vháňa do civilizačnej voľby, núka nám civilizáciu založenú na trhu, nomádsku civilizáciu praktizujúcu náboženstvo trhu a privatizujúcu všetko, vrátane ľudských bytostí,” vyhlásila Le Penová. Jej koncepcia vraj ponúka inú cestu.

https://euractiv.sk/clanky/hospodarske-riadenie-eu/macron-chce-podmienit-pristup-k-eurofondom-harmonizaciou-dani/

“Na spôsob francúzskej a európskej civilizácie je to projekt, ktorý stavia človeka do centra nášho myslenia a nášho konania, ktorý stavia ‘my’ pred ‘ja’ a ktorý si medzi komunitarizmom na úpadku a rastúcou globalizáciou vyberá strednú cestu národa,” vysvetlila Le Penová.

Dodala, že v prípade Francúzska to znamená voľbu “národného štátu”.

Macron, ktorý svoj desaťbodový plán pre znovuvybudovanie Európy predstavil 26. septembra na Sorbonne, chce ešte do konca tohto roka odštartovať diskusie na celoeurópskej úrovni zamerané na budúci vývoj EÚ.

Národný front sa štiepi

Marine Le Penová sa vzdala mandátu v Európskom parlamente po tom, ako bola v júni zvolená za poslankyňu francúzskeho Národného zhromaždenia. Jej strana tam získala rekordný počet – osem mandátov.

Národný front sa však jeho predsedníčke nedarí držať jednotný. Stranu opustil jej podpredseda Florian Philippot, ktorého nasledovala europoslankyňa Sophie Montelová a skupina miestnych a regionálnych poslancov.

https://euractiv.sk/clanky/narodne-volby/le-penovej-strana-opat-pohorela-volby-prehrali-aj-talianski-populisti/

V strane sa rozbehla diskusia o budúcnosti po neúspechu Le Penovej v prezidentských voľbách. Časť straníkov ho pripisuje nezvládnutej argumentácii za vystúpenie z eurozóny v televíznej debate pred druhým kolom. Tí teraz argumentujú za návrat k tradičným témam Národného frontu ako boj proti migrácii a islamu.

Tieto témy ako hlavnú agendu odmietal Florian Philippot. Bývalý podpredseda bol predstaviteľom euroskeptickej línie spojenej s ľavicovou rétorikou. Philippot už oznámil založenie novej strany s názvom Patrioti.