Le Penová navrhla zmeniť názov strany. Otca sa definitívne zbavila

Bývalý Trumpov poradca, Steve Bannon, a predsedníčka Národného frontu, Marine Le Penová. [Thibault Vandermersh/EPA/EFE]

Francúzska krajne pravicová strana sa má po novom volať „Rassemblement national“ (Národné zhromaždenie). Jej zakladateľ už nebude jej čestným predsedom.

Národný front by mal zmeniť svoj názov na Národné zhromaždenie. Na kongrese krajine pravicovej strany v severovýchodnom Francúzsku to v nedeľu 11. marca navrhla jej šéfka Marine Le Penová. O návrhu budú hlasovať členovia strany.

Le Penová na kongrese strany v Lille argumentovala tým, že treba zrušiť historický názov používaný od roku 1972, kedy bola strana založená jej otcom Jean-Mariem Le Penom.

Odhliadnuc od neistého hlasovania členov, už teraz nový názov naráža na dve prekážky. Prvou je, že združenie s názvom Národné zhromaždenie už vo Francúzsku existuje a jeho členovia sa nevedia dohodnúť, či na Národný front svoju značku previedli, alebo nie, píše denník Le Monde.

Druhou prekážkou je podľa Le Monde fakt, že strana s podobným názvom – Rassemblement national populaire – sa mala počas druhej druhej svetovej vojny stať jedinou stranou vichystického režimu, ktorý kolaboroval s nacistami. To je v rozpore so snahou Le Penovej vylepšiť imidž jej strany.

Koniec psychologickej bariéry?

Zmena názvu na Národné zhromaždenie má signalizovať nový začiatok a byť definitívnym odklonom od škodlivého dedičstva Jean-Marie Le Pena, bývalého výsadkára, ktorý je známy svojimi rasistickými a antisemitskými poznámkami.

Strana rovnako zrušila pozíciu čestného predsedu, ktorú Le Pen zastával. Ide o rozhodujúci úder vo veľmi osobnom boji o moc medzi Le Penom a jeho dcérou, ktorá v roku 2011 Národný front prevzala.

Do parlamentných volieb ide klan Le Penovcov rozhádaný

Najväčšia populistická strana v Európe sa štiepi na téme vystúpenia z eurozóny.

Marine Le Penová vyhlásila, že názov Národného frontu bol „spojený so slávnou… históriou, ktorú nikto nemôže poprieť“.

Zároveň je však podľa nej prekážkou, ktorá bránila víťazstvu strany vo voľbách. „Pre veľa Francúzov … je to psychologická bariéra,“ povedala na kongrese.

Pre rasizmus skončil mládežník

Le Penová okamžite okamžite využila príležitosť naplniť svoje slová o tom, že jej strana nie je rasistická.

Poskytol jej ju svojimi urážlivými poznámkami zástupca šéfa mládežníckeho hnutia Národného frontu. Incident sa skončil jeho odvolaním.

Davy Rodriguez, ktorý je tiež parlamentným asistentom strany, bol natočený ako opitý kričí na vyhadzovača v bare v Lille „čierny kus hovna“ počas neskorého večera v predvečer straníckej konferencie.

Odvolali ho hneď v nedeľu a rozhodnutie schválila samotná Le Penová, uviedol zdroj pre AFP. Rodriguez sa podvolil, ale na webovej stránke Buzzfeed vyhlásil, že video bolo sfalšované.

Tretie funkčné obdobie

Le Penová získala v prezidentských voľbách v máji minulého mája až 10 miliónov hlasov.

S Emmanuelom Macronom však v druhom kole prehrala. Získala 34 percent hlasov, čo bolo menej, než sa predpokladalo. Sama si pripustila mnohé chyby, ktoré urobila počas kampane. Odvtedy musela o svoju pozíciu v Národnom fronte bojovať.

Le Penová chce novú zmluvu pre Európu, strana sa jej štiepi

Národný front opustil jeho podpredseda Florian Philippot. Zakladá si vlastnú stranu.

Jej pravá ruka, Florian Philippot, odišla, aby si založila konkurenčnú krajnú pravicovú stranu. Nevôľu v strane spôsobil aj odchod Marion Maréchal-Le Penovej, populárnej netere šéfky strany. Tá sa rozhodla politickú kariéru dočasne zanechať.

Napriek tomu bola Le Penová opätovne zvolená na tretie funkčné obdobie ako predsedníčka strany, pričom nemala žiadneho protikandidáta.

Podpora od Trumpovho exporadcu

Rozvedenú matku troch detí podporil aj bývalý poradca Donalda Trumpa, Steve Bannon, ktorý sa objavil vedľa nej na konferencii Národného frontu a povedal delegátom, že „história je na našej strane“.

Trump, ktorý presadzoval podobné názory na prisťahovalectvo, islam, obchod, Európsku úniu a Rusko, podporil Le Penovú ešte vlani, keď sa snažila poraziť Macrona.

Le Penová navštívila sídlo Donalda Trumpa

Populistická kandidátka vo francúzskych prezidentských voľbách navštívila hlavný stan zvoleného amerického prezidenta.

„Nech vás nazývajú rasistami, nech vás nazývajú xenofobami. Noste to ako čestný odznak. Pretože každý deň budeme silnejší a oni budú slabší,“ povedal Bannon davu.

Bannon je na európskom turné

Prítomnosť bývalého šéfa krajne pravicového webu Breitbart News vyvolala ironickú reakciu Macronovej vlády.

„Kráľ falošných správ a bielych rasistov na samite Národného frontu… prečo ma to neprekvapuje?“ poznamenal minister pre parlamentné záležitosti, Christophe Castaner, ktorý tiež stojí v čele Macronovej strany Republika vpred!.

Le Penovej exporadca Philippot reagoval tiež s opovrhnutím a povedal: „Dokonca aj Trump sa ho zbavil pre extrémizmus.“

Bannon je na akomsi európskom turné. V nedávnych talianskych voľbách nazval možnú dohodu medzi Hnutím piatich hviezd a Ligou za „najväčší sen“.

Malá podpora pre „Zhromaždenie“

Radikálne ľavicový líder Jean-Luc Mélenchon povedal, že tým, že navrhuje zmenu názvu, Le Penová „sníva o tom, že jej strana bude ako ostatné“.

Návrh Le Penovej však nemá všeobecnú podporu. Národný front sa vlani spýtal 51 000 členov na to, či by mala strana zmeniť svoj názov. Ukázalo sa, že iba polovica z 30 000 respondentov by hlasovala za zmenu.

Le Penovej strana opäť pohorela. Voľby prehrali aj talianski populisti

Protieurópske strany narazili vo Francúzsku a v Taliansku.

V porovnaní s 90 percentami respondentov, ktorí chceli referendum o pokračovaní členstva v Európskej únii a 98 percentami, ktoré chceli obmedziť prisťahovalectvo do Francúzska, ide o veľmi malé percento.

Členovia strany ešte len budú hlasovať o navrhovanej zmene názvu na Zhromaždenie, pričom Le Penová sľúbila, že sa bude týmto rozhodnutím riadiť. Zverejnené by malo byť za šesť týždňov.