Le Penová navštívila sídlo Donalda Trumpa

Le Penová, Trump Tower

Le Penová v Trump Tower. FOTO-Twitter Sama Levinea

Líderku hnutia Národný front videli piť kávu v zmrzlinárni nachádzajúcej sa v nižších poschodiach budovy Trump Tower. Spoločnosť jej robili traja muži vrátane jej partnera Louisa Aliota, podpredsedu hnutia. Marine Le Penová do Trump Tower zavítala vo štvrtok 12. januára.

Le Penovú taktiež zastihli na Piatej Avenue s Georgeom „Guidom“ Lombardim, talianskym podnikateľom, ktorý žije v Trump Tower. Politico ho označuje za Trumpovu samozvanú spojku na európsku krajnú pravicu.

Na otázky novinárov či prišla, aby sa stretla s novým americkým prezidentom, Le Penová odmietla odpovedať.

Súkromná návšteva

Donald Trump sa už v novembri stretol s ďalším s predstaviteľov európskej krajnej pravice. Novinári ho vtedy odfotografovali s guru brexitu, Nigelom Farageom.

„Nestretla sa s nikým z nášho tímu,“ prezradila reportérom Trumpova hovorkyňa Hope Hicksová. „Žiadne stretnutie sa nekonalo. Toto je verejná budova,“ uviedol hovorca zvoleného prezidenta Sean Spicer. „Bola to súkromná návšteva, nebudeme poskytovať žiadne vyjadrenia,“ napísal jej partner Aliot, keď sa ho pýtali, či Le Penová hodlá odpovedať na otázky redaktorov, ktorí sa zhromaždili v lobby.

Lobby je verejným priestranstvom. Hoci polícia po Trumpovom zvolení 8. novembra zaviedla prísne bezpečnostné opatrenia, návštevníci si naďalej môžu zakúpiť suveníry či vychutnať si šálku kávy.

„Nekontaktovali sme Trumpov tím, nekontaktovali sme pána Trumpa, aj keď je mojím priateľom,“ prezradil Lombardi novinárom.

Stretnutia s magnátmi aj diplomatmi

Marine Le Penová sa pokúsi zabojovať v májových francúzskych prezidentských voľbách. Prieskumy predpovedajú, že sa dostane do druhého kola, kde ju však porazí súper z tábora konzervatívcov, François Fillon.

Lombardi reportérom ďalej povedal, že Le Penová sa v Trump Tower objavila len náhodou. Dodal, že v piatok by mohla odcestovať do Washingtonu, kde sa má stretnúť s členmi kongresu.

Novinárom v stredu večer, počas súkromnej akcie v Trump Tower vysvetlil, že političku predstavil podnikateľom, priemyselným magnátom, ale aj diplomatom z OSN. Opísal ich ako priateľov a potenciálnych sponzorov.

„Nechceli sme pre ňu organizovať party v nejakej reštaurácii alebo na otvorenom priestranstve. Zorganizovali sme teda súkromnú udalosť, kde sme pozvali celý rad priateľov. To že sa to nakoniec udialo v Trum Tower, je len zhoda náhod,“ doplnil.

Spoločné faktory

Le Penová bola jednou z prvých zahraničných politikov, ktorí Trumpovi gratulovali k prekvapivému víťazstvu. To zároveň povzbudilo krajne pravicových politikov v Európe.

Líderka Národného frontu čerpá podporu z hnevu voči politickým elitám a zo znepokojenia z migračnej krízy po džihádistických útokoch. Sú to faktory, ktoré totožne prispeli rozhodnutiu Britov opustiť Európsku úniu a zapríčinili Trumpov vzostup v Spojených štátoch.

Rovnako ako Trump, aj Le Penová má ústretový prístup k Vladimirovi Putinovi. Jej strana dokonca prijala peňažné prostriedky od ruskej banky. Ultra-konzervatívny portál Breitbart News, ktorého bývalým výkonným riaditeľom bol Trumpov súčasný šéf stratégie Steve Bannon, sa o Le Penovej vyjadroval s obdivom.

Le Penová sama seba stavia do pozície anti-systémovej političky. Pracuje na tom, aby z Národného frontu spravila hnutie, ktoré bude akceptovať čo najviac mainstreamových voličov. Strháva tým pomyselnú nálepku antisemitskej a rasistickej strany, ktorú malo pod vedením jej otca Jean-Marieho Le Pena. Jej program sa sústreďuje na obmedzenie imigrácie, boj proti islamskému fundamentalizmu a odtrhnutie Francúzska od Európskej únie.