Le Penová vracia úder: Žaluje europarlament aj OLAF

Marine Le Penová, zdroj: TASR

Žalobou zareagovala francúzska europoslankyňa a líderka hnutia Národný front Marine Le Penová na rozhodnutie Európskeho parlamentu, že mu musí vrátiť státisíce eur. Europarlament začne vo februári strhávať Le Penovej polovicu platu a poslanecké náhrady za to, že nelegálne vyplácala svojich údajných poslaneckých asistentov.

“Politicky motivované” vyšetrovanie

Le Penová žalobu podala na generálneho tajomníka európskeho parlamentu Klausa Welleho, najvyššie postaveného úradníka v Europarlamente, a na šéfa Európskeho úradu na boj proti podvodom (OLAF) a hlavnú vyšetrovateľku OLAF Beatriz Sanzovú Redradovú. Tento úrad Le Penovej dokázal, že jej dvaja poslaneckí asistenti v skutočnosti pracovali pre jej hnutie, čo je zakázané.

Trojicu obžalovaných Le Penová obviňuje z falšovania dôkazov a vedenia politicky motivovaného vyšetrovania s cieľom zdiskreditovať Národný front a ďalšie euroskeptické strany v Európskom parlamente.

Tento plán podľa nej zosnoval jeho bývalý predseda Martin Schulz. Europoslankyňa tvrdí, že práve preto je terčom vyšetrovania a finančných sankcií.

“Tvrdenie, že Martin Schulz je politickým súperom pani Le Penovej je zjavnou realitou,” citoval z textu žaloby magazín Politico.

Europarlament popiera, že by vyšetrovanie finančných záležitostí Le Penovej bolo politicky motivované a zdôrazňuje, že ho mal na starosti nezávislý orgán OLAF. Vyšetrovatelia tohto úradu ubezpečujú, že ich pri objasňovaní kauzy neovplyvňovali žiadne inštitúcie ani osoby.

Finančné problémy 

Podľa zistení OLAF europoslankyňa vyplatila 300.000 eur svojej údajnej poslaneckej asistentke Catherine Grisetovej, ktorá ale v skutočnosti pracovala len pre stranu Národný front.

Ďalších 42.000 eur by mala Le Penová vrátiť do konca februára. Tieto peniaze údajne vyplatila poslaneckému asistentovi Thierrymu Légierovi, ktorý bol v skutočnosti jej osobným strážcom.

Politico vysvetľuje tvrdosť a rozsiahlosť žaloby aj finančnými problémami Le Penovej hnutia s financovaním predvolebnej kampane. Líderka Národného frontu by síce podľa prieskumov verejnej mienky a v prvom kole francúzskych prezidentských volieb  zvíťazila, ale jej náskok sa znižuje a v druhom kole by nad ňou zrejme vyhral nezávislý kandidát Emmanuel Macron.