Le Penovej strana stavila v eurovoľbách na 23-ročného hovorcu

Hovorca Národného zhromaždenia Jordan Bardella [RMC]

Jordan Bardella, ktorý povedie Národné zhromaždenie vo voľbách do Európskeho parlamentu, je členom strany od svojich 16 rokov.

Francúzska krajne pravicová politická strana Národné zhromaždenie (RN), ktorej šéfuje Marine Le Penová, rozhodla, že jej lídrom vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) bude stranícky hovorca Jordan Bardella.

V pondelok 7. januára to uviedla tlačová agentúra AFP.

Členom strany od 16 rokov

Informáciu v rozhovore pre televízne stanice BFMTV a RMC potvrdil poslanec francúzskeho parlamentu a Le Penovej životný partner Louis Aliot.

Na mene mladého 23-ročného politika sa v nedeľu jednomyseľne zhodli všetci deviati členovia výkonného výboru tejto francúzskej krajne pravicovej strany.

Le Penová chce novú zmluvu pre Európu, strana sa jej štiepi

Národný front opustil jeho podpredseda Florian Philippot. Zakladá si vlastnú stranu.

Bardella, o ktorom sa v tejto súvislosti podľa AFP hovorilo už niekoľko týždňov, sa stal členom bývalého Národného frontu už vo veku 16 rokov, pochádza zo skromných pomerov a má talianske korene.

V posledných eurovoľbách viedla v roku 2014 kandidátku extrémnej pravice samotná Le Penová. Z Európskeho parlamentu však odišla v roku 2017, keď bola zvolená za poslankyňu dolnej komory francúzskeho parlamentu.

Le Penovej partner sa vzal

Alliot, o ktorom sa tiež uvažovalo, že by mohol viesť stranu do eurovolieb, pre televízne stanice BFMTV a RMC uviedol, že voľba padla na Bardelliho, pretože „tejto nepokojnej dobe musíme dať znamenie nádeje pre našu mládež a ukázať, že v dobre zavedenej politickej strane, ako je tá naša, dostávajú príležitosti aj mladí ľudia, ktorí pochádzajú z ľudu“.

Le Penovej partner sa tejto príležitosti vzdal, aby sa mohol uchádzať o post starostu v meste Perpignan.

Národné zhromaždenie chce oficiálne predstaviť prvú časť kandidátov do volieb v Európskom parlamente v nedeľu počas straníckeho stretnutia v Paríži. Eurovoľby sa v členských krajinách EÚ uskutočnia od 23. do 26. mája.

Partner

Projekt EP7 Vote for your EU

Sledujte

Mediálny partner