Le Penovej strana vedie v prieskume pred eurovoľbami

Marine Le Penová. [TASR/AP/Michel Euler]

Hnutie francúzskeho prezidenta Republika vpred, ktoré bolo doteraz najpopulárnejšie, má preferencie len 19 percent. Na druhé miesto ho odsunulo Národné zhromaždenie s 21 percentami.

Francúzska pravicovo-populistická strana Národné združenie (RN, bývalý Národný front) vedená Marine Le Penovou predstihla v prieskume pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu po prvý raz stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe (LREM).

O výsledkoch prieskumu, ktorý v nedeľu 4. novembra zverejnil inštitút IFOP, informovala agentúra Reuters.

Krajná pravica má spolu 30 percent

Macronova centristická strana LREM získala v sondáži 19 percent, čím si o percento pohoršila oproti prieskumu z konca augusta.

Bývalý Trumpov poradca povedie pravicovo-populistické hnutie v Európe

Steve Bannon, bývalý poradca prezidenta Donalda Trumpa, chce založiť nadáciu, ktorá by združila pravicovo-populistické strany v Európe.

Le Penovej RN získalo 21 percent a od augustovej sondáže si o štyri percentá polepšilo.

Francúzske krajne pravicové strany získali v najnovšom prieskume dovedna 30 percent hlasov, čo je o päť percent viac než v auguste. Reuters medzi ne okrem Le Penovej RN zaradila aj stranu Nicolasa Dupont-Aignana Francúzsko na nohy (Debout la France, DLF), ktorá získala sedem percent, i dve „frexitové strany“ – Floriana Philippota a Francoisa Asselineaua, zasadzujúce sa za odchod Francúzka z Únie, z ktorých každá získala jedno percento.

Prezidentova popularita klesá

Prieskum vykonal inštitút IFOP v dňoch 30. – 31. októbra na vzorke 1000 respondentov. Tí odpovedali na otázku, koho by volili do Európskeho parlamentu, ak by sa hlasovalo už túto nedeľu.

Vo veci fiktívnych poslaneckých asistentov čelí obvineniam Le Penová aj jej strana

Marine Le Penová označuje obvinenia z plytvania európskymi prostriedkami za politicky motivované.

Vo voľbách do Parlamentu pôjde podľa agentúry Reuters o súboj centristických proeurópskych strán, ako je tá Macronova, s krajne pravicovými zoskupeniami, ktoré hlásajú zastavenie migrácie i globalizácie.

Podľa minulotýždňového prieskumu inštitútu YouGov poklesla na najnižšiu úroveň od prezidentských volieb v roku 2017 aj popularita samotného prezidenta Macrona, s ktorým vyjadrilo spokojnosť len 21 percent opýtaných. K poklesu prezidentovej obľúbenosti prispelo odstúpenie dvoch jeho ministrov, či škandál okolo Macronovho bývalého bezpečnostného poradcu Alexandra Benallu.