Lepší brexit bez dohody, ako so zlou dohodou? Britskí poslanci žiadajú dôkaz

Brexit

zdroj: TASR

Poslanci britského parlamentného výboru pre vystúpenie z Európskej únie včera požiadali premiérku Theresu Mayovú, aby predložila hospodárske posudok, ktorý by potvrdil jej tvrdenia o tom, že „žiadna dohoda [o vystúpení z EÚ] je pre Britániu lepšia, než zlá dohoda“.

Mayová minulý týždeň odoslala do Bruselu list, ktorým oficiálne spustila proces vystúpenia z Únie a zároveň načrtla, ako by mali rokovania o brexite vyzerať. Počas dvoch rokov by sa chcela dohodnúť na podmienkach rozvodu ako aj na novom „hlbokom a špeciálnom partnerstve“ medzi Britániou a EÚ.

Ak by však finálna dohoda nebola pre Spojené kráľovstvo „dobrá“, bolo by podľa premiérky lepšie odísť bez akejkoľvek dohody. Toto tvrdenie však zatiaľ nijak nepodložila.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/brexit-eu-bude-pripravena-na-zlyhanie-rokovani/

Parlament chce informácie

„Bez posúdenia ekonomických dopadov odchodu bez dohody a bez dôkazov, že by boli prijaté kroky na zmiernenie škodlivých účinkov takéhoto výsledku, je tvrdenie vlády, že žiadna dohoda je lepšia než zlá dohoda, neopodstatnené,“ vyhlásil predseda výboru Hilary Benn.

„Parlament musí byť informovaný, aby rozhodol, či je navrhnutá dohoda naozaj lepšia alebo horšia, než žiadna dohoda,“ dodal.

Pozerajú sa na to

Britský minister financií Philip Hammond na otázku SkyNews, či vláda vypracovala hospodársku analýzu odchodu „bez dohody“ odpovedal, že by nebolo užitočné ukázať podrobné výsledky rôznych scenárov, ešte pred začiatkom rokovaní.

„Na možné výsledky a to, čo by mohli znamenať, sa neustále pozeráme,“ povedal Hammond.

Brexit bez dohody

Vystúpenie Británie z EÚ bez akejkoľvek dohody by znamenalo okamžitý návrat k vzťahu riadenému podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.

To by prinieslo opätovné zavedenie ciel a kvót pri obchodovaní, no malo by to aj ďalšie vedľajšie následky.

Pravidlá WTO sa totiž nevzťahujú napríklad na leteckú dopravu. Bez uzavretej dohody by teda nemohli lietať letecké spoločnosti z Británie do EÚ a naopak. Na tento fakt minulý týždeň upozornila aj letecká spoločnosť Ryanair.

Prechodný režim?

Najpravdepodobnejším výsledkom po dvoch rokoch rokovaní o brexite bude teda okrem vystúpenia Británie z Únie aj akási prechodná dohoda.

Tá by mohla pokryť napríklad oblasť leteckej dopravy, ale aj bezcolný režim pri obchodovaní s tovarom.

Čítajte aj: Brexit: Ako by mohla vyzerať prechodná obchodná dohoda?

Pozícia Britskej vlády k takejto dohode však taktiež nie je známa.

Pozícia europoslancov

Uznesenie o podmienkach procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie a podobe finálnej dohody o brexite dnes schválil aj Európsky parlament. Hoci je právne nezáväzné, obsahuje predstavu europarlamentu, ktorý bude dohodu medzi Londýnom a EÚ schvaľovať .

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 516 poslancov, 133 bolo proti a 50 sa zdržalo, kladie dôraz na zaistenie rovnakých práv pre občanov EÚ žijúcich na území Spojeného kráľovstva a britských občanov v Únii. V dokumente sa píše, že až do odchodu je Londýn riadnym členom EÚ so všetkými záväzkami vrátane finančných s tým, že časť finančných záväzkov bude splatná až po brexite.

Europoslanci odmietajú čiastočné dohody v jednotlivých oblastiach a podmieňovanie spolupráce v bezpečnostnej oblasti ústupkami v budúcich obchodných vzťahoch. Na druhej strane Londýnu ponúka možnosť otvorenia rokovaní o obchodnej dohode už počas dvojročného obdobia, ak bude v rokovaniach o brexite dosiahnutý dostatočný pokrok.