Britské referendum by nemalo ovplyvniť rokovania o rozpočte

„Od Veľkej Británie potrebujeme dlhodobý záväzok ako predbežnú podmienku pre rozpočet do roku 2020. Napriek referendu v roku 2017 si nemyslím, že by sme mali očakávať okamžitý odchod, bolo by to skôr nejako v horizonte roku 2020,“ vyhlásil komisár Lewandowski počas konferencie, ktorú v Bruseli zorganizovalo Centrum pre európsku politiku.

Londýn žiada, aby bol rozpočet EÚ zmrazený na úrovni z roku 2011, čo by pôvodný biliónový návrh Komisie okresalo o 200 miliárd eur. Európski lídri sa po neúspešnom novembrovom summite ohľadom návrhu  opäť stretnú a pokúsia dohodnúť začiatkom februára.

Na otázku, či si myslí, že je možné dosiahnuť zhodu, ktorá by nezašla tak ďaleko ako sú požiadavky členov britského parlamentu, Lewandowski odpovedal, že očakáva, že lídri budú v tomto kreatívni. „Nemôžem presne povedať, či je to možné, ale verím, že pán Cameron bude vyhlasovať, že Británia mala veľmi dominantný vplyv,“ uviedol.

Kreativita sa podľa neho bude týkať najmä toho, ako dosiahnuť dohodu a zároveň úplne nezničiť celý proces. Očakáva, že Británia bude žiadať aj ďalšie škrty v administratíve, hoci predstavuje len 6 % celkového rozpočtu.

Nie je však jedinou krajinou, čo trvá na ďalšom znižovaní viacročného rámca. Viacero štátov podľa neho chce 973-miliardový návrh, ktorý vzišiel z posledného rozpočtového summitu, znížiť o ďalších 30 miliárd eur. „Myslím si, že to by bolo už priveľa,“ zhodnotil Lewandowski.

Ako ďalej dodal, prvýkrát sa európsky rozpočet zníži, miesto toho, aby sa zvýšil. A to aj napriek novým kompetenciám, ktoré EÚ dostala. Poukázal na pokrytectvo niektorých štátov, ktoré najprv delegovali na Úniu ďalšie právomoci a teraz trvajú na škrtoch v rozpočte.  

Komisár tiež zdôraznill, že doteraz EÚ poskytovala investičné zdroje. A tie Európa počas súčasnej krízy potrebuje ešte viac, aby mohla podporiť rast a zamestnanosť. V období 2009 – 2011 97 % verejných investícií v Maďarsku bolo spolufinancovaných z európskych fondov. V prípade Slovenska šlo o 76 % a Poľska 52 %.

Nie je to však len stav v nových členských štátoch. Od financovania EÚ sú závislé aj niektoré nemecké, portugalské či britské regióny.  V súčasnosti si podľa jeho slov môže dovoliť fiškálne stimuly z národného rozpočtu zrejme len Švédsko.

Ďalšie kroky:

  • 7. – 8. februára 2013 – Mimoriadny summit Európskej rady k rozpočtu na obdobie 2014 – 2020.