Liberáli predbehli v europarlamente konzervatívcov

Zdroj: Európsky parlament, Flickr

Chvíľu to vyzeralo, že sa treťou najsilnejšou silou v novom Európskom parlamente stanú Európski konzervatívci a reformisti (European Conservatives and Reformists) pod vedením britských konzervatívcov. Ich členom je napríklad česká ODS a aj slovenskí europoslanci za OĽaNO Branislav Šripek a za NOVA Jana Žitňanská.

Najsilnejšou frakciou zostali v EP Európskym ľudovci (EĽS) s 221 mandátmi. Druhou najpočetnejšou ostávajú Socialisti a demokrati (S&D) so 191 kreslami.

S pozíciou tretej najsilnejšej frakcie sa spája aj úloha hlavného „jazýčka na váhach“ pri hlasovaní, najmä v novom Európskom parlamente, ktorý bude o niečo viac polarizovaný.

So 67 europoslancami sa ňou po úspešnom nábore stali liberáli (ALDE). Nie je vylúčené, že sa k nim ešte pridá aj belgická flámska separatistická strana N-VA, ktorá opustila rady Zelených a o možnom vstupe vyjednávala aj s ECR. Počet liberálov v EP by to zvýšilo na 71. Prihláška N-VA sa momentálne posudzuje.

ECR môže aktuálne počítať s 62 europoslancami. Podarilo sa im na svoju stranu pretiahnuť dánskych a fínskych euroskeptických poslancov zo skupiny Nigela Faragea (UKIP) Európa slobody a demokracie (EFD). Stalo sa tak napriek hlasom, ktoré tvrdili, že britský premiér Cameron nebude chcieť, aby jeho europoslanci sedeli v jednej frakcii s krajnou pravicou.

Líder dánskej Ľudovej strany Morten Messerschmidt, ale vyhlásil, že rozhodnutie o prijatí jeho strany do ECR bolo jednohlasné. Rady ECR posilnili aj dve španielske a jedna portugalská politická strana. 

ALDE potvrdila ako svojho lídra Guy Verhoftsdta. Jeho predvolebný odhad, že liberáli si udržia pozíciu tretej sily v novom europarlamente vyšiel, napriek pôvodne zlým predpovediam. Zo Slovenska je vo frakcii jeden europoslanec – Richard Sulík zo strany Sloboda a solidarita.

Čím silnejšia je frakcia v Európskom parlamente tým väčší vplyv pri obsadzovaní dôležitých postov a práce si môže nárokovať.