Lídri dohodli nový viacročný rozpočet EÚ

Zdroj: Európska rada, Family Foto.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dohodu o novom sedemročnom rozpočte oznámil na sociálnej sieti Twitter s tým, že stála za čakanie. Rokovania pritom trvali celú štvrtkovú noc a pokračovali aj v piatok poobede. Premiér Robert Fico po dosiahnutí dohody vyhlásil, že síce nespal ani minútu, ale šlo o úspešnú noc pre Slovensko v znamení bilaterálnych rokovaní a presadzovania vlastných záujmov.

Sedemročný rozpočet bude predstavovať 960 miliárd eur, čo je 1 % HDP celej EÚ. Ide však o výrazné škrty v porovnaní s pôvodným viac ako biliónovým návrhom, ktorý ešte v jún 2011 predstavila Európska komisia. Prvýkrát bude viacročný rozpočet krátený v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami.

„Rozpočet EÚ na roky 2014 – 2020 vnímam ako dôležitý investičný nástroj, ktorý môže výrazne pomôcť pri riešení zložitej ekonomickej situácie na Slovensku. V čase konsolidácie národných rozpočtov je to jeden z mála nástrojov, ktoré majú členské štáty k dispozícii na stimulovanie hospodárskeho rastu a zamestnanosti,“ zdôraznil premiér. Zároveň zopakoval argument, že podľa EK až 76 % verejných investícií na Slovensku pochádza z fondov EÚ.

Slovensko v 2014 – 2020 do spoločného rozpočtu odvedie 7 miliárd eur, ale naše príjmy v tom istom období presiahnu v bežných cenách 20 miliárd eur. Pozitívna bilancia pre Slovensko je teda 13 miliárd eur. „Stálo za to postaviť sa za tieto čísla a zabojovať,“ konštatoval Fico.

Zo zdrojov na politiku súdržnosti pre zotieranie rozdielov medzi európskymi regiónmi, ktorá tvorí najväčší zdroj príjmov Slovenska z rozpočtu EÚ, dostaneme približne 13,1 miliardy eur v cenách z roku 2011 (14,7 miliardy po inflácii). V súčasnom období 2007 – 2013 je alokácia na úrovni 11 miliárd 896 miliónov eur.

V prepočte na každého obyvateľa každoročne teda dostaneme 344 eur (po inflácii 387 eur). Ako zdôraznil premiér spomedzi členských štátov sme druhí najúspešnejší v EÚ z hľadiska objemu prostriedkov na politiku súdržnosti na obyvateľa. Predbehlo nás už len Estónsko s 355 eurami.

Pokiaľ ide o ďalšie oblasti poukázal na presadenie miery spolufinancovania z fondov EÚ na úrovni 85 % miesto 75 % ako navrhovala Komisia. Plne sa bude preplácať DPH. Slovensko sa bude môcť zapojiť aj do programu na boj proti nezamestnanosti mladých, na ktorý vyčlenili 6 miliárd eur.

Viac flexibility bude v prostriedkoch z agropolitiky. V súčasnosti možno z druhého (rozvoj vidieka) do prvého piliera (priame platby)  presúvať len 15 %, po novom pôjde až o 25 %. „Ak teda využijeme túto flexibilitu, tak sa priemerná úroveň priamych platieb v SR zdvihne z 210 eur na hektár až na 246 eur na hektár v bežných cenách. Už sa dostávame na úroveň našich susedov,“ vysvetlil premiér. Slovenskí vyjednávači obhájili aj novembrovú ponuku na vyraďovanie Jaslovských Bohuníc V1 zo 105 na 200 miliónov eur.

Slovensko sa však v čerpaní európskych prostriedkov zaraďuje na posledné miesta medzi členskými štátmi. Vláda preto pripravuje zmeny vo verejnom obstarávaní. Premiér pripomenul, že tento rok treba vyčerpať 1,5 miliardy eur, aby prostriedky neprepadli. Ako ďalej vysvetlil Komisia sa má v prípade Slovenska a Rumunska zaoberať otázkou, či v súčasnom období 2007 – 2013 môžu platiť iné pravidlá pri čerpaní eurofondov.

Premiér počas cesty na summit avizoval noc plnú vydierania. Pripustil, že nie všetky krajiny boli s finálnou dohodou spokojné. „Väčšina štátov je spokojná, sú krajiny, ktoré to vnímajú, že ani nevyhrali, ani neprehrali, sú krajiny, ktoré vnímajú rozpočet ako ich vlastnú prehru. My tvrdíme, že ak toto schváli Európsky parlament tak sme jedným z najväčších víťazov tejto súťaže o peniaze z EÚ,“ konštatoval Fico. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz však krátko po oznámení dohody Európskej rady upozornil, že získať väčšinovú podporu europoslancov bude ťažké.