Lídri EÚ a Indie oživujú rokovania o zmluve o voľnom obchode

Summit lídrov EÚ a Indie. FOTO: Twitter.com

Minulotýždňový summit lídrov Európskej únie a Indie priniesol nový imuplz do uviaznutých rokovaní o bilaterálnej dohode o voľnom obchode.  Podľa predsedu Európskej komisie Jeana Claudea Junckera nadišiel správny čas na posunutie obchodných „vzťahov na novú úroveň“.

Rokuje sa už 10 rokov

Rokovania medzi Európskou úniou a Indiou o bilaterálnej dohode o voľnom obchode a investíciách (BTIA) odštartovali v júni 2007.

https://euractiv.sk/clanky/obchodne-dohody-eu/dohoda-s-indiou-stoji-na-pracovnych-vizach-021025/

Pre nevyriešené záležitosti ohľadom prístupu indických zamestnancov na európsky trh sa rokovania niekoľkokrát zabrzdili. EÚ sa naproti tomu dožadovala väčšieho prístupu na trh s automobilmi, vínom a destilátmi.

Ďalšími prekážkami v rozhovoroch boli nezhody ohľadom pravidiel verejného obstarávania či ochrany práva na duševné vlastníctvo.

Podľa Jeana Claudea Junkera by sa však rokovania partnerov teraz mohli pohnúť z mŕtveho bodu.

„Je najvyšší čas pre dohodu o voľnom obchode medzi Indiou a Európskou úniou“, vyhlásil predseda Európskej komisie Jean-Clauce Juncker na stretnutí s indickým premiérom Narendrom Modim.

Dohoda ovplyvní štvrtinu populácie

Európska únia je najväčším obchodným partnerom Indie. Hodnota vzájomného obchodu sa pohybuje na hranici 100 miliárd eur, čo je 13,7 % z celkového indického obchodu. Až za EÚ je obchod s Čínou (11%) a s USA (9,6%).

Z Európy sa na indický trh najviac vyvážajú stroje (37,3%), šperky a drahokamy (19%) a chemická produkcia (10,7%). Opačným smerom putujú hlavne textilné výrobky a oblečenie (19,8%), chemikálie (15%) či strojárenské produkty (15%).

Voblasti obchodných služieb ako napríklad informačné technológie sa vzájomný obchod za posledných 10 rokov strojnásobil. Kým v roku 2005 mal hodnotu 10,5 miliárd eur, v roku 2016 to už bolo 28,4 miliárd eur.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/kratke-spravy/india-summit-s-eu-ma-posilnit-politicku-a-ekonomicku-spolupracu/

„Obchodovanie s tovarom je v súčasnosti dokonale vyvážené. Vývoz aj dovoz je takmer rovnaký na oboch stranách,“ vyhlásil Juncker a zdôraznil, že to tak zostane aj po roku 2019, kedy Veľká Británia opustí Úniu.

Ochrana osobných údajov

Vzhľadom k veľkosti populácie, by obchodná dohoda otvorila dvere pre jednu z najväčších svetových zón voľného obchodu. Pokrývala by 1,8 miliardy obyvateľov, čo je takmer štvrtina svetovej populácie.

Okrem voľného pohybu tovaru a služieb, chce Únia do dohody zahrnúť aj voľný tok osobných informácií. Množstvo indických spoločností sa špecializuje na poskytovanie zákazníckych a IT služieb. Veľká časť z nich tak závisí práve na výmene dát.

„EÚ bude môcť  považovať indické pravidlá ochrany údajov za adekvátne, len ak sa ich štandardy budú aj naďalej približovať tým európskym. To je nevyhnutný predpoklad pre voľnú a bezpečnú výmenu osobných údajov,“ vyhlásil Juncker.

Indovia sa snažia odstrániť pristúpiť na európske požiadavky ohľadom osobných údajov. Indický ústavný súd v roku 2017 vyhlásil  pávo na ochranu osobných údajov za ústavou garantované ľudské právo.

Summitu sa zúčastnil aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Férová obchodná dohoda je podľa neho ekonomicky dôležitá pre všetky firmy a obyvateľov. V prvom rade však znamená pokrok pri „obrane medzinárodného právneho poriadku a spôsobu nášho života.“

V spoločnom vyhlásení zo summitu partneri vyjadrili záujem na spolupráci v oblasti boja proti terorizmu, čistých energií a klimatickej zmeny a inteligentnej a udržateľnej urbanizácie.

Demokratickí partneri

“India a Európska únia sú dve najväčšie demokracie na svete. Sme tiež dve z najväčších svetových ekonomík. Zdieľame vieru v slobodu, rovnosť, toleranciu a právny štát. Spolupráca s partnerom ako India, ktorá zdieľa rovnaké hodnoty a myslenie, je prirodzená a dáva zmysel,” vyhlásil Juncker v Indii.

V minulosti Indom prekážalo, že zmluva o voľnom obchode obsahovala paragrafy požadujúce dodržiavanie ľudských práv u oboch zmluvných strán. Nepáčilo sa im, že ekonomická dohoda obsahuje politické požiadavky.

Niektorí europoslanci však naďalej požadujú od európskych lídrov, aby rokovania o obchodnej dohode podmienili rešpektovaním ľudských práv v Indii.

“Sloboda vyznania je ľudské právo garantované indickou ústavou. Toto ustanovanie je však často porušované. V šiestich štátoch vrátane Gujaratu, kde súčasný premiér Narendra Modi pôsobil ako ministerský preseda, sa prijali zákony, ktoré vážne obmedzujú uplatňovanie slobody myslenia, svedomia a náboženského vyznania,” napísal pre EurActiv.com europoslanec Lars Adaktusson.