Lídri EÚ začali diskusiu o užšej fiškálnej únii

Nicolas Sarkozy a Angela Merkel. Zdroj: European Council 2007

Francúzsko a Nemecko minulý týždeň prelomili tabu vyhlásením, že plánujú urobiť kroky smerom k harmonizácií daní a zákonníkov práce v snahe o posilnenie konvergencie v eurozóne. Francúzsky prezident Nicolas Sarkosy a nemecká kancelárka Angela Merkelová  naznačili, že ich príklad by prípadne mohli nasledovať aj ostatné krajiny s eurom.

Lídri uviedli, že budúci rok predstavia štrukturálne návrhy, no odmietli poskytnúť viac detailov. „Samozrejme, že je to žiaduce v zmysle skutočne silnejšej a viditeľnejšej konvergencie,“ reagoval pre EurActiv Hoyer. „No ide o dlhodobú perspektívu,“ dodal.

Znamená to, že Berlín už viac nie je proti politikám, ktoré preň boli nemysliteľné pred vypuknutím dlhovej krízy, ktorá vyvrcholila finančnou pomocou Grécku a Írsku. Najväčšiu záťaž totiž znášajú nemeckí daňoví poplatníci.

V podobne zmysle sa vyjadril aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre Wall Street Journal. Na otázku, či kríza v eurozóne bude viesť ku fiškálnej únii odvetil, že Európa nájde cestu k väčšej unifikácii.

Problémom eurozóny sú však príliš rozdielne ekonomiky v rámci jednej menovej únie. Okrem toho ide o veľmi citlivú záležitosť a v niektorých metropolách treba veľmi citlivo voliť slová počas verejných diskusií.

„Neviem čo je fiškálna únia,“ pokračoval s kamennou tvárou Hoyer. „Chcem viac konvergencie ale ide o veľmi rozsiahlu otázku, pretože potrebujete dať dokopy úplne rôzne systémy sociálnej a spoločenskej integrácie. Ide o výzvu na desaťročia, nie na jeden summit.“

Prehĺbenie politickej a hospodárskej integrácie

Nemecká kancelárka Merkelová ešte pred summitom pre Bundestag povedala, že euro je kolektívnou budúcnosťou pre kontinent, a záležitosť zdieľania rizika je tiež o hlbšej politickej a v prípade eurozóny aj hospodárskej integrácii.

Berlín dlhodobo odolával výzvam k užšej fiškálnej únii v eurozóne. Argumentoval tým, že dane a politika trhu práce musia ostať národnou otázkou. Francúzsko zasa tradične hospodársku integráciu podporuje. Považuje ju za cestu ako spútať silnú nemeckú ekonomiku.

Na stretnutí so Sarkozym vo Freiburgu Merkelová vyhlásila, že tieto kroky budú viesť ku konvergencii ekonomík eurozóny a ukážu, že nepôjde len o menové záležitosti, ale tiež o politickú spoluprácu, ktorú treba prehĺbiť.

„Hovoríme o pracovných, daňových zákonoch a ak chceme rozvinúť koherenciu hospodárskych aspektov eurozóny, musíme sa na tieto záležitosti zamerať krok po kroku a navrhnúť riešenia,“ dodala.

Obaja lídri prisľúbili, že začiatkom roka predložia štrukturálne odpovede na krízu v eurozóne. Detaily politickej koordinácie hospodárskych politík sú stále v rukách ministrov financií. Mali by byť známe do polovice budúceho roka.