Lídri politických skupín v Berlíne o Nemeckom predsedníctve

Krátka správa

Na Konferencii predsedov politických skupín v EP v Berlíne (18.-19. december 2006) sa hovorilo o prioritách nastupujúceho Nemeckého predsedníctva na polročné obdobie. Nemecké predsedníctvo chce prispieť k tomu aby Európska únia úspešne čelila novým interným aj externým výzvam. Okrem oživenia ústavného procesu sa zameria aj na ekonomické otázky (energetika) a oblasť slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. Berlín nastupuje na čelo EÚ s mottom: „Spoločne môže Európa uspieť.“

V pondelok hovorila s europoslancami o prioritách nemecká kancelárka Angela Merkel, dnes nasledujú pracovné raňajky s nemeckým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterom Steinmeierom.

Na stretnutí v Berlíne sa zúčastnila aj Irena Belohorská, ktorá stojí na čele skupiny nezaradených poslancov EP zo Slovenska. Ocenila novú tradíciu organizovania výjazdových zasadnutí Konferencie predsedov EP na rokovania s nadchádzajúcim predsedníckym štátom Únie. Takéto rokovanie bolo uskutočnené aj s fínskym predsedníctvom a dalo dobrú príležitosť na diskusiu a zlepšenie komunikácie medzi predsedníctvom EÚ a Európskym parlamentom. Víta aj snahu nemeckého predsedníctva o oživenie uviaznutého procesu ratifikácie euroústavy.