Lídri slávnostne podpísali novú zmluvu

Pozadie

Ceremónia začala o pol dvanástej na rovnakom mieste, kde Portugalsko podpísalo v roku 1985 prístupovú zmluvu k Európskym spoločenstvám. K samotnému podpisu zmluvy pristúpili premiéri a ministri zahraničia približne o pol druhej popoludní.

Otázky

Slávnostný podpis zmluvy v predchádzajúcich dňoch takmer zatienila očakávaná neúčasť britského premiéra Gordona Browna. Zmluvu tak za Veľkú Britániu podpísal počas ceremónie len David Miliband. Brown mal podľa očakávaní doraziť do Lisabonu neskôr a podpísať dokument samostatne. Denník Times pripomína, že to bude len po druhý krát, čo sa Gordon Brown v pozícii premiéra stretne s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom, čo podľa komentárov opäť ilustruje ambivaletný prístup Británie k EÚ. 

Brown nepodpíše ani deklaráciu pripravenú 16 členskými štátmi EÚ (vrátane Slovenska), ktorá vyjadruje podporu pre používanie vlajky, hymny a motta Európskej únie, čo sú prvky, ktoré z textu novej zmluvy pre ich implikáciu štátneho celku, vypadli.

Okrem Írska, od ktorého žiada ústava referendum, budú všetky krajiny, poučené minulým vývojom, ratifikovať zmluvu v národných parlamentoch. Spôsob ratifikácie bol ešte do nedávna neistý v Dánsku. Po tom, čo právni experti dánskeho ministerstva spravodlivosti rozhodli, že zmluvou Dánsko neprenáša svoju suverenitu na EÚ, vláda premiéra Rasmussena oznámila, že ratifikácia prebehne v parlamente.

Nemecko, Poľsko aj Francúzsko už avizovali, že chcú byť medzi prvými krajinami, ktoré ratifikujú Lisabonskú zmluvu vo svojich zákonodárnych zbroroch, možno už v prvých mesiacoch nového roka.

Napriek všeobecnému nadšeniu, že sa zdĺhavý a problematický process vytvárania nového inštitucionálneho rámca EÚ chýli ku koncu, objavujú sa názory, že vytvorenie nových postov (stáleho predsedu Európskej rady, vysokého predstaviteľa EÚ, ktorý bude zároveň podpredsedom Komisie a predsedom Rady pre zahraničné veci) prinesie ešte mnohé kompetenčné spory.

Ochrancovia životného prostredia obvinili EÚ z pokrytectva, keď hovorí o znižovaní emisií skelníkových plynov, zatiaľ čo sa európski politici dnes zbytočne presúvajú z ceremónie podpisu zmluvu v Lisabone do Bruselu, kde sa tradične koná decembrový summit EÚ.

Pozície

Úradujúci predseda Európskej rady, portugalský premiér José Sócrates: “Európsky projekt je založený na rovnosti štátov, vzájomnom rešpekte, blízkej spolupráci a tolerancii. Európsky projekt neodstráni ani nezmenší národné identity, ani špecifické záujmy štátov.”

“Táto zmuva nie je koniec histórie. Vždy bude ďalšia história, ktorú bude treba napísať. Je však novým momentum v európskom dobrodružstve“, uzavrel svoj prejav Sócrates.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vo svojom príhovore vyzval európskych lídrov k využiu zmluvy na to, aby sa sloboda, prosperita a solidarita stali každodennou realitou pre všetkých európskych občanov.

“Zo starého kontinnetu sa zrodila nova Európa”, vyhlásil Barroso.

Lisabonská zmluva – súbor liniek