Lídrom EÚ dochádza trpezlivosť a optimizmus

Jean-Claude Juncker a Donald Tusk v Ríme

Kontinent otáčajúci sa k nacionalizmu. Tak vidia súčasnú situáciu lídri troch hlavných inštitúcií EÚ Európskej komisie, Európskej rady a Európskeho parlamentu.

Všetci traja sa včera v Ríme zúčastnili verejnej diskusie o budúcnosti Európy. V Palazzo dei Conservatori, kde boli v roku 1957 podpísané zakladajúce Rímske zmluvy a v roku 2004 neúspešná európska ústava, hovorili aj o svojich sklamaniach.

„Myšlienka jedného štátu EÚ, jednej vízie … bola ilúziou,“ povedal predseda Európskej rady, Poliak Donald Tusk.

Predavači v Európskej rade

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa zase podelil o svoje vnímanie momentálnej úrovne solidarity v EÚ.

„Máme Európanov na plný úväzok, keď príde na prijímanie a Európanov na čiastočný úväzok, keď príde na dávanie. V minulosti boli všetci zaangažovaní v (európskom) projekte Európanmi na plný úväzok, dnes máme príliš veľa Európanov na čiastočný úväzok.“

Žiadnu krajinu nemenoval, narážka ale zjavne smerovala aj ku krajinám ako Slovensko, nepripraveným zdieľať bremeno súčasnej migračnej krízy.

„V Európskej rade máme mnoho predavačov, ale len málo štátnikov,“ sekundoval mu v podobnom duchu šéf europarlamentu Martin Schulz.

Tusk pripustil, že krajiny strednej Európy komunikovali svoje obavy a strach voči spoločnej politike v migračnej kríze „niekedy veľmi iritujúcim spôsobom“.

Cena Karola Veľkého pre pápeža

Tusk, Juncker a Schulz dnes v Ríme odovzdávajú cenu Karola Veľkého za príspevok k európskemu zjednoteniu pápežovi Františkovi.

František opakovane kritizoval krajiny za ľahostajnosť voči utečencom. Sám prijal vo Vatikáne 14 moslimských utečencov.

Bulharský apel

Trochu inak sa k k solidarite v EÚ z regiónu strednej a východnej Európy nedávno postavil bulharský premiér Bojko Borissov.

V rozhovore pre agentúru AFP povedal, že Bulharsko prijme 1200 utečencov, tak ako predpokladá dočasná prerozdeľovacia kvóta.

„Nezáleží na tom, čo je to 1200 alebo 2000 ľudí. Máme záväzok ich prijať.“

„Keď daňoví poplatníci (v bohatších európskych krajinách) dávajú peniaze na európsku solidaritu sme šťastní. Ak však majú problém – pretože migračné vlny smerujú najmä tam – potom by sme podľa mňa tiež mali ukázať solidaritu a vzájomnú pomoc.“

Zatiaľ s presídlením do Bulharska súhlasili len dvaja irackí utečenci, pričom jeden už krajinu opustil.

Borissov sa v rozhovore skepticky vyjadril voči novo navrhovanému mechanizmu prerozdeľovania utečencov a 250 tisícového „príspevku solidarity“.