Lisabonská odysea skončila

Foto: www.mmisso.com

Za Lisabonskú zmluvu nakoniec v Národnej rade zahlasovalo 103 poslancov. Potrebných bolo 90 hlasov, čo predstavuje 3/5 väčšinu. Tak ako na dnešnej tlačovej konferencii avizoval šéf Strany maďarskej koalície, Pál Csáky, SMK sa rozhodlo hlasovať spolu s vládnou koalíciou za Lisabonskú zmluvu.

Kým ešte včera KDH a SDKÚ tvrdili, že by sa SMK veľmi čudovali, ak by za zmluvu zahlasovala, dnes hovorili o zlyhaní, porušení dohôd a o dvoch stranách v opozícii. Poslanci Dzurindovej SDKÚ aj Hrušovského KDH pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu. O možnosti, že by časť poslancov SMK mohla zmluvu podporiť sa pritom hovorilo už od začiatku spoločnej opozičnej akcie blokovania jej ratifikácie. 

Že sa bude o Lisabonskej zmluve hlasovať ešte na tejto schôdzi NR SR bolo jasné už pred tým, než vládni poslanci schválil tlačový zákon, ktorého zmenou opozícia podmienila hlasovanie o Lisabonskej zmluve. Tlačový zákon prešiel s minimálnymi úpravami a s kritizovaným právom na odpoveď.

Právne názory na to, či sa po neúspešnom hlasovaní v pléne môže o medzinárodnej zmluve hlasovať opakovane na ďalšej schôdzi sa rôznili. Členovia vládneho SMER-u v ostatných dňoch naznačovali, že ak zmluva v parlamente neprejde, vláda o nej nechá hlasovať v referende.

Slovenská europoslankyňa Irena Belohorská (NI) pár dní pred hlasovaním v NR SR na diskusii venovanej Lisabonskej zmluve 7. apríla (EurActiv, 07/04/08) povedala: „Možno mi diktuje už dlhá doba v politike a dovolím si teraz povedať skutočne svoj najvnútornejší názor ako by som postupovala ja. Asi by som stiahla tlačový zákon, aj keď si myslím, že Slovensko tlačový zákon potrebuje.“

K podpore pre nové inštitucionálne usporiadanie EÚ v podobe Lisabonskej zmluvy vyzval dnes predseda frakcie EPP-ED v Európskom parlamente, Francúz Joseph Daul. Ten apeloval na všetky slovenské politické strany patriace do frakcie ľudovcov (SDKÚ, SMK, KDH), „aby podporili zmluvu, pretože tým sa ukáže, že Slovensko je za Európu a viem, že slovenskí občania sú tiež za Európu. Očakávam, že dnes sa zmluva prijme aj na Slovensku“, citovala Daula agentúra TASR.

Predseda Európskej komise José Manuel Barroso privítal ratifikáciu zmluvy na Slovensku a dúfa, „že ďalšie krajiny budú nasledovať slovenský príklad“.

Podpredsedovia socialistickej skupiny v EP Jan Marinus Wiersma a Hannes Swoboda uviedli, že odhlasovanie zmluvy, „pevne etabluje Slovensko ako pro-Európsu krajinu“.

Slovensko sa po Rakúsku, ktore reformnú zmluvu prijalo len včera, stalo deviatou členskou krajinou EÚ, ktorá si už povinnosť text formálne ratifikovať splnila. Spravilo tak už aj Slovinsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Rakúsko, Francúzsko, Bulharsko, Rumunsko a Poľsko. (Pozri súbor liniek Priebeh ratifikácie Lisabonskej zmluvy)