Lisabonská zmluva: britskí poslanci povedali referendu “nie”

Poslanci Snemovne reprezentantov počas uplynulej noci (5.-6. marec) zamietli Konzervatívcami predložený dodatok k Lisabonskej zmluve. Návrh strany Davida Camerona požadoval vypísanie ratifikačného referenda.

O parlamentnom spôsobe ratifikácie rozhodla väčšina s rozdielom 63 hlasov: proti dodatku Konzervatívcov hlasovalo 311 poslancov, za bolo 248.

Vo všetkých politických táboroch sa našli poslanci, ktorí nehlasovali v súlade s líniou svojej strany. 29 labouristov podporilo návrh na vypísanie referenda. Na druhej strane 3 konzervatívci hlasovali “proti” s odôvodnením, že tak konajú na protest proti predsedovi strany Camoronovi. Liberáli dostali od svojho lídra pokyn zdržať sa hlasovania, avšak aj napriek tomu sa štvrtina z nich rozhodla hlasovať za referendum.

“Ak by šlo o ústavnú zmluvu, vypísali by sme referendum”, povedal pred parlamentným hlasovaním Gordon Brown, britský premiér. Od podpisu Lisabonskej zmluvy sa aktívne zasadzuje za jej parlamentnú ratifikáciu. 

“Ľudia sa cítia podvedene a cynicky, pretože dané prísľuby sa stali porušenými prísľubmi”, vyjadril po hlasovaní svoju nespokojnosť líder opozície Cameron. Odkázal na manifest, ktorý spoločne podpísali Labouristi, Konzervatívci a Liberáli pred voľbami v roku 2005. Zaviazali sa v ňom, že o návrhu ústavnej zmluvy vypíšu referendum. Cameron a jeho strana trvá na tom, že Lisabonská zmluva je “ústavnou zmluvou v prestrojení”.

Nick Clegg, šéf Liberálov súhlasí s postojom Browna k Lisabonskej zmluve. Na druhej strane ale požaduje referendum o potvrdení členstva Británie v EÚ. Podľa neho je to “referendum, ktoré britský ľud naozaj chce”.

Podľa prieskumu občianskej iniciatívy “Chcem referendum” (EurActiv 21/01/08) chce až 88% Britov vyjadriť svoj názor k Lisabonskej zmluvu v referende. Šéf kampane, Derek Scott, hovorí: “Labouristickí poslanci, ktorí hlasovali podľa svedomia a proti vláde, si zaslúžia gratuláciu.” Dodal, že “tí poslanci, ktorí odmietli hlas občanov, by sa mali za seba hanbiť”.

Lisabonskú zmluvu musí ratifikovať všetkých 27 členských krajín, inak nevstúpi do platnosti. Plán hovorí, že do decembra by mali všetky krajiny povedať inštitucionálnej reforme svoje “áno”. Objavili sa však obavy, že ratifikačný proces by sa mohol predĺžiť a Zmluva by mohla vstúpiť do platnosti až po budúcoročných júnových voľbách do EP (EurActiv 15/01/08).