Lisabonská zmluva: írske „áno“ je neisté

Len 46% voličov by v referende určite podporilo Lisabonskú zmluvu. Ďalších 23% opýtaných ju odmieta. Jazýčkom na váhach môže pohnúť 31% respondentov, ktorí neboli v čase prieskumu rozhodnutí. Prieskum verejnej mienky Red C sa uskutočnil 25. – 27. februára 2008.

Írske referendum je naplánované na 29. mája, ale je možné, že termín bude odložený. Oznámil to Bertie Ahern, írsky premiér, počas svojej víkendovej návštevy v Slovinsku. Dôvodom je apel opozície, aby bola Zmluva zrozumiteľnejšie vysvetlená.

Dick Roche, írsky minister pre európske záležitosti, oznámil, že v krajine sa uskutoční len jedno referendum. V prípade, že voliči Lisabonskú zmluvu odmietnu, krajina nemá pripravený žiaden plán B a už vôbec nepripúšťa možnosť opätovne otvoriť dokument a vyjednávať o jeho ustanoveniach.

Írsky minister si je vedomý, že ak Zmluvu Íri omietnu, „stala by sa mŕtvou“. Podľa jeho slov by také rozhodnutie malo vplyv na ratifikáciu v ostatných európskych krajinách.

Najsilnejším odporcom navrhovanej inštitucionálnej reformy EÚ je strana Sinn Fein. Jej predstavitelia opakovane vyzývajú voličov, aby povedali v referende svoje „nie“. Podľa Gerryho Adamsa, lídra strany, „Lisabonská zmluva dáva inštitúciám EÚ príliš mnoho moci“. Text politicky oslabuje írsky ľud a oberá krajinu o nástroje, ako zastaviť prijímanie legislatívy, ktorá nie je v írskom záujme.

V prípade Írska hrá dôležitú rolu eutralita krajiny. Lisabonská zmluva by podľa Adamsa zaviazala krajinu pripojiť sa k Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (EBOP).

Krajina už raz narobila EÚ vrásky na čele, keď v roku 2001 spočiatku v referende odmietla Zmluvu z Nice. Referendum sa nakoniec po čase zopakovalo s tým, že krajina dostala formálnu výnimku a nemusela sa zapojiť do vojenskej spolupráce.

Ratifikačné karty môže zamiešať aj susedná Británia. Tamojší aktivisti nedávno protestovali proti rozhodnutiu premiéra Gordona Browna o ratifikácii dokumentu v parlamente. Na svoje transparenty si umiestnili heslá „Referendum teraz“ alebo „Dajte nám voliť“. Konzervatívni poslanci už predložili dodatok k Lisabonskej zmluve, ktorý by zaviazal vládu vypísať ratifikačné referendum. Hlasovať o dodatku by sa malo v najbližších dňoch.

Ako súčasť kampane „Chcem referendum“ uskutočnili britskí aktivisti lokálny prieskum verejnej mienky. Podľa neho si až 85% respondentov želá vypísanie referenda a 90% z nich by za dokument nehlasovalo. Gordon Brown zatiaľ odoláva tlaku a tvrdí, že Zmluva neohrozí britskú suverenitu. Podľa neho je parlamentná ratifikácia lepšou možnosťou než vypísanie riskantného referenda.