Lisabonská zmluva je v Národnej rade

Krátka správa

Vláda SR predložila v utorok 8. januára do Národnej rady Lisabonskú zmluvu. Parlament bude o nej rokovať na svojej najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 29. januára. Slovensko tak pravdepodobne splní cieľ deklarovaný vládou, byť jednou z prvých krajín, ktoré zmluvu ratifikujú. Ku dnešnému dňu tak urobil len náš južný sused – Maďarsko.

Predseda Národnej rady SR, Pavol Paška, určil ako gestorský Ústavnoprávny výbor, ktorý má lehotu na prerokovanie dokumentu do 28. januára 2008, informovala agentúra TASR. Na ratifikáciu medzinárodnej zmluvy takejto povahy je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov, teda minimálne 90 hlasov. Vo finálnej fáze aj podpis prezidenta.

Rýchlu ratifikáciu Lisabonskej zmluvy podporujú všetky parlamentné strany s výnimkou KDH a najnovšie aj SNS. Poslanec za SNS, Rafael Rafaj, sa pre Hospodárske noviny vyjadril za pomalšie tempo ratifikácie: “Treba to ešte rozanalyzovať a viesť k tomu diskusiu na verejnosti.” Podľa neho ani samotní poslanci NR SR „nestihli spoznať obsah dokumentu“.

Členské štáty EÚ majú na ratifikáciu zmluvy čas do konca roka 2008, v januári 2009 by mala vstúpiť do platnosti. Referendum o nej sa s určitosťou bude konať len v Írsku, kde si to vyžaduje ústava. Nedávno refrendum vylúčilo Portugalsko s odvôvodnením, že by to “ohrozilo legitimtu ratifikácie národným parlamentmi, ktorá sa uskutoční v ostatných európskych krajinách”. Dokonca aj britský premiér Gordon Brown zatiaľ tlaku konzervatívcov na vypísanie referenda o Lisabonskej zmluve odoláva.