Lisabonská zmluva je v rukách írskych voličov

Parlamenty v Talline, Helsinkách a Aténach včera 11. júna hladko odhlasovali ratifikáciu Lisabonskej zmluvy, ktorú dnes čaká zaťažkávajúca skúška. Ratifikačný proces sa už medzičasom prehupol do svojej druhej polovice, 18 z 27 členských štátov dalo k dnešnému dňu dokumentu zelenú.

V Írsku má dnes približne 2,8 milióna voličov možnosť rozhodnúť o budúcnosti EÚ pri volebných urnách. Najväčším problémom, ktorí skepticky naladení Íri uvádzajú je, že viac než 200-stranovému dokumentu nerozumejú.

Európske elity sa snažia ľudom vysvetliť, že Írsko je jedným z veľkých víťazov európskej integrácie a v určitom momente treba splatiť dlh aj vo forme hlasovania za zmluvu, od ktorej sa čaká, že posunie Úniu o krok ďalej, pripraví ju na ďalšie rozšírenie, zefektívni jej fungovanie a rozhodovanie. Ako povedal francúzsky minister zhraničia Bernard Kouchner: „Bolo by veľmi problematické, ak by sme nemohli počítať s Írskom, ktoré mohlo počítať s európskymi peniazmi“.

Európa ale už má skúsenosti s írskym rebelantstvom aj proti najlepšie mysleným plánom eurokratov. Medzi prominentných odporcov zmluvy, ktorí tvrdia, že Írsko príde o svoje postavenie v Európe, sa radí aj známa speváčka Sinnead O´Connor. Z politických strán je proti len Sinn Fein, ktorej sekunduje lobistická skupina zvaná Libertas.  

Oficiálne výsledky referenda by mali byť známe zajtra. Predpokladá sa, že účasť pod 40 % bude znamenať pre Lisabonskú zmluvu takmer istú porážku.