Lisabonská zmluva pokračuje v ťažení

Hlasovania vo Viedni a v Kodani znamenajú, že zmluvu už ratifikovalo 11 krajín EÚ. V Dánsku ju parlament schválil presvedčivou väčšinou 90 ku 25. 64 poslancov vrátane premiéra Andersa Fogha Rasmussena sa na hlasovaní nezúčastnilo. Populistická dánska ľudová strana, ktorá inak podporuje Rasmussenovu menšinovú vládu, hlasovala proti ratifikácii.

V Rakúsku nasledovala horná komora príklad dolnej a silnou väčšinou, vďaka podpore vládnucich sociálnych demokratov a ľudovcov a opozičných Zelených dokument schválila. Proti boli ultrapravicové strany BZÖ a FPÖ. Zmluva tak potrebuje už len podpis prezidenta Heinza Fishera.

Predseda Komisie José Manuel Barroso privítal podporu pre zmluvu v Rakúsku a Dánsku. „Ratifikačný proces dobre napreduje a ja sa teším na jeho úspešné zakončenie.“

Nemecký Bundestag prijal Lisabonskú zmluvu 515 hlasmi za a 58 proti, čo je značne vyššia podpora než požadovaná dvojtretinová väščina. Budúci týžden o dokumente bude hlasovať druhá komora, Bundesrat.

V príhovore pred hlasovaním povedala nemecká kancelárka Angela Merkel, že zmluva je „dobrá pre Európu“ a „víťazstvom pre Nemecko“. Merkelová sa levím dielom podieľala na vyjednaní novej zmluvy v lete minulého roku.

Jospeh Daul, líder EPP-ED, označil hlasovanie za „míľnik v prebiehajúcom ratifikačnom procese.“

Bavorský poslanec Peter Gauweiler z kresťanskej socialistkej strany bol medzi zopár poslancami, ktorí sa nezapojil do pre-európskeho prúdu a oznámil, že plánuje podniknúť právne kroky proti ratifikácii na ústavnom súde.

„To, čo zmluva prináša Bruselu pokiaľ ide o nové právomoci, nie je kompatibilné s našími demokratickými princípmi,“ povedal Gauweiler Saarbrücker Zeitung.

Ratifikácia v Českej republike bola zatiaľ odložená. Výbor pre záležitosti EÚ Senátu ČR totiž navrhol jej preskúmanie Ústavným súdom. Návrh bol pri včerajšom hlasovaní prijatý 54 zo 70 prítomných senátorov. Všetkých šesť záporných hlasov vyšlo z radov ODS. V uznesení Senátu zo včerejšieho dňa sa okrem iného píše:

„Nové znenie Zmluvy o fungovaní Európskej Únie zakladá klasifikáciu právomocí charakteristickú skôr pre federálne štáty, pričom o.i. zavádza kategóriu výlučných právomocí Únie, do ktorej spadajú komplexné oblasti právnej regulácie, v ktorých podľa čl. 2a odst. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie môžu členské štáty vytvárať a prijímať právne rozhodnutia len vtedy, ak sú k tomu splnomocnené alebo ak prenášajú akty Únie.“

Ústavný súd bol požiadaný, aby preskúmal Lisabonskú zmluvu v najkratšom možnom termíne. Česká republika je v Bruseli označovaná za krajinu, ktorá by mohla prijatie Lisabonskej zmluvy ohroziť. Fakt, že Česko predsedá Rade v prvej polovici roku 2009, však toto riziko znižuje.