Lisabonská zmluva prešla dolnou komorou britského parlamentu

Utorkovému hlasovaniu predcházala šesť-týždňová detailná debata. Konzervatívec a tieňový minister zahraničia William Hague obvinil ministrov, že pretláčajú zákon bez referenda.

Zákon teraz poputuje do Snemovne lordov, hornej nevolenej komory britského parlamentu. Minulý týždeň opozičná Konzeravtívna strana neuspela pri hlasovaní o pozmeňujúcom návrhu, ktorý žiadal predložiť zmluvu na referendum. Proti boli okrem vládnych labouristov aj liberálni demokrati, tretia najsilnejšia britská strana. Referednum podľa nich nie je potrebné, pretože zmluva nemá ústavné implikácie. Konzervatívci vyzývajú podobne zmýšľajúcich členov Snemovne lordov, aby podporili referendum. Ak by sa tak stalo, návrh sa vráti späť do Snemovne ľudu na opätovné prerokovanie.

Agentúra AFP prináša vyjadrenia Davida Milibanda, britského ministra zahraničia, ktorý zdôraznil, že každá mainstreamová strana v Európe si myslí, že Lisabonská zmluva je pre Európu dobrá a jedinou výnimkou sú britskí konzervatívci, ktorí podľa neho „zostali zaseknutí v minulosti a sú posadnutí mýtmi o EÚ.“

„Pravda je taká, že minister zahraničia aj premiér si myslia, že Tony Blair urobil veľkú chybu, keď prisľúbil ľuďom referendum. To ich teraz núti tvrdiť, že niečo, čo je na 90 % identické s Ústavnou zmluvou je niečo úplne iné“, cituje BBC Haguea.

Lisabonská zmluva je niečo, čo by skutoční euroskeptici mali uvítať a nie pochovávať, myslí si liberálny demokrat Edward Davey. Napríklad aj kvôli možnosti vystúpiť z EÚ či mechanizmom vďaka, ktorým môžu národné parlamenty stopnúť európsku legislatívu.

Írsko sa medzičasom rozhodlo, že referedum o Lisabonskej zmluve sa bude konať druhý júnový týždeň. Pravdepodobný dátum je 12. jún 2008. Ísrko je jedinou krajinou, v ktorej sa o zmluve bude hlasovať v referende.