Lisabonská zmluva: Ratifikácia v ČR je zastavená

Mirek Topolánek, premiér susednej Českej republiky, vo včerajšom tlačovom stanovisku uviedol, že „český ratifikačný proces je v tejto chvíli pozastavený až do rozhodnutia Ústavného súdu.“ Ten na žiadosť hornej komory parlamentu – Senátu – preskúma, či je dokument v súlade s Ústavou ČR.

Írske NIE „nemá menšiu závažnosť, ako predchádzajúce francúzske či holandské ‘nie’,“ dodáva vo svojom stanovisku. Lisabonská zmluva nevstúpi do platnosti dovtedy, pokým ju neratifikuje všetkých 27 členských krajín, teda aj Írsko.

Český premiér sa tento týždeň zúčastní na summite Rady v Bruseli. Podľa svojich slov tam odletí „hľadať akékoľvek, i prechodné opatrenia, ktoré nevyvolajú krízu.“

Česká vládna koalícia po írskom referende nemá jasný názor, ako ďalej:

  • Topolánkova ODS sa stavia k budúcnosti dokumentu veľmi zdržanlivo.
  • Zelení sú za ratifikáciu bez ohľadu na postoj írskych voličov.
  • Ľudovci sú za ďalšie diskusie o budúcom postupe. Chcú sa rozprávať nielen s koaličnými partnermi, ale za stôl by najradšej pozvali ako rovnocenného partnera aj opozičnú ČSSD, ktorá sa vyslovila za pokračovanie ratifikácie.

Lisabonská zmluva sa odkladá, preto treba posilniť zahranično-politický program Českého predsedníctva v prvej polovici roka 2009, odkázal Topolánek opozícii. V stanovisku uvádza: „Vyzývam preto predsedu ČSSD Jiřího Parouba k serióznej diskusii o zahraničných politických prioritách, ktoré presahujú jedno funkčné obdobie.“ Bývalý premiér je však skeptický a myslí si, že na takéto aktivity je už neskoro. Koncom roka sa v krajine uskutočnia senátne a krajské voľby, ktoré nevytvárajú priestor pre hľadanie spoločného programu koalície a opozície, myslí si Paroubek.

Hasiť český euroskepticizmus pricestoval v pondelok do Prahy aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. V pondelok sa stretol s Václavom Klausom a Mirkom Topolánkom. Oboch lídrov vyzval, aby krajina pokračovala v ratifikácii bez ohľadu na rozhodnutie írskych voličov.

Lisabonská zmluva je mŕtva, zhodli sa na tom lídri Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Na pondelkovom summite V4 v Prahe však premiéri vyzvali na pokračovanie ratifikácie, aby tak EÚ získala čas. Súčasne očakávajú od Írska predstavenie riešenia vzniknutej situácie.