Lisabonská zmluva rukojemníkom

Foto: www.mmisso.com

Pozadie

Vláda predložila Lisabonskú zmluvu do parlamentu začiatkom januára. Gestorský Ústavnoprávny výbor NR SR ju jednomysleľne, teda aj hlasmi opozičných poslancov za SDKÚ, odporučil prijať.

Otázky

Opozícia, v zložení SDKÚ, SMK a KDH, včera oznámila, že sa na dnešnom plánovanom hlasovaní o Lisabonskej zmluve EÚ v Národnej rade nezúčastní. Žiada vládu, aby stiahla návrh tlačového zákona, ktorý si vyslúžil kritiku aj zo zahraničia. Opozícia vyvzvala predsedu parlamentu Pavla Pašku, aby stiahol z rokovania prvého dňa schôdze NR SR aj zmluvu aj tlačový zákon.

Vláda disponuje len 85 hlasmi, na ratifikovanie zmluvy potrebuje minimálne päť hlasov opozície. Premiér Róbert Fico aj Pavol Paška opozičnú požiadavku odmietli a označili ju za „vydieranie“. Koalícia aj opozícia tvrdia, že to bude chyba toho druhého v prípade, že NR SR zmluvu neratifikuje. 

Zmluvu, ktorá je výsledkom zdĺhavých rokovaní medzi štátmi Únie a je nevyhnutná pre lepšie fungovanie európskych inštitúcií, musí ratifikovať každý z členských štátov. Krajiny sa v drvivej väčšine rozhodli pre cestu ratifikácie národnými parlamentmi, výnimkou je len Írsko, ktorému ústava predpisuje povinne vypísať referendum.    

Plánovaný termín ukončenia ratifikácie je koniec roka 2008. Ak by na dnešnej schôdzi NR SR Lisabonskú zmluvu neratifikovala, môže sa k nej vrátiť už na nasledujúcej. Podobne si to predstavuje aj opozícia. Šéf SDKÚ vMikuláš Dzurinda vyhlásil, že postoj opozície nie je “nemenný” a SDKÚ a SMK výhrady k zmluve ako takej nemajú. KDH zmluvu odmieta bez ohľadu na tlačový zákon.