“Lisabonské turné” írskeho premiéra

Minulý týždeň bol írsky premiér vo Fínsku a Švédsku, tento navštevuje Luxembursko, Nemecko, Britániu a Francúzsko. Už o týždeň (11.-12. decembra) má svojim kolegom na summite EÚ predložiť návrh, ako riešiť politický pat po odmietnutí ratifikácie Lisabonskej zmluvy v írskom referende.

Po večeri s kancelárkou Angelou Merkel (3. decembra) Cowen vyhlásil, že verí, že na summite v Bruseli sa podarí „identifikovať prvky akceptovateľnej cesty vpred“.

Optimisticky naladená bola aj kancelárka. Včera pred dolnou komorou nemeckého parlamentu vyhlásila: „Verím, že sa nám podarí Lisabonskú zmluvu uviesť do platnosti.“ Neposkytla však žiadny časový horizont, kedy by sa tak malo stať.

Nie sú známe žiadne detaily diskusií. Pozorovatelia si však myslia, že skôr ako bude Dublin súhlasiť so zopakovaním referenda, bude chcieť uistenie, že si Írsko bude môcť ponechať komisár a že k Zmluve budú pridané deklarácie, ktoré mu garantujú nezávislosť v otázkach daní, interrupcií a neutrality.

Lídri EÚ si zas chcú byť istí, že Cowen navrhne konkrétne kroky. Raz už podobný záväzok odložil – Dublin na summite EÚ 19.-20. júna sľúbil, že riešenie navrhne na stretnutí Únie 15. októbra.

Írsky parlament medzičasom otvoril možnosť zopakovania referenda z 12. júna 2008. „Neexistuje akákoľvek právna prekážka konania referenda buď s presne tou istou otázkou, ako 12. júna, alebo jej variáciou“, píše sa v správe írskeho parlamentného podvýboru, ktorá sa zaoberá budúcnosťou krajiny v EÚ.

Írska vláda by teraz mala vyhlásiť, či plánuje organizovať druhé referendum, kedy, a akú otázku položí voličom. Dublin je pod tlakom aby stanovil jasný časový rámec ratifikácie Zmluvy.

Z právneho hľadiska by pravdepodobne mohol byť text schválený aj v parlamente, správa podvýboru to však zamietla ako „politicky neželateľné“. Pokiaľ ide o otázku, ktorú sa má referendum pýtať, možná je „variácia“ pôvodnej. Objavili sa návrhy, aby otázka obsahovala aj varovanie, že odmietnutím zmluvy Írsko riskuje odcudzenie sa Únii, s potenciálne vážnymi ekonomickými dopadmi.

Nedávny prieskum ukázal, že ak získa krajina niektoré výnimky, väčšina Írov je pripravená zmluvu v referende podporiť.