Lisabonskej zmluve možno pomôže Island

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/renej/559128315/

Island bude rýchlo prijatý do EÚ, pokiaľ si podá prihlášku ešte tento rok, citujú britské médiá nemenovaný vysokopostavený zdroj z Bruselu. Európska komisia sa pripravuje na žiadosť o členstvo z Reykjavíku, to však bude závisieť na výsledku predčasných volieb naplánovaných na jar.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn nevylúčil ani možnosť že Island by mohol vstúpiť skôr ako Chorvátsko. Pre Guardian ale povedal, že Únia bude skôr preferovať, aby dve krajiny vstúpili naraz, nie tesne po sebe.

„Môžem potvrdiť, že citát pripisovaný komisárovi Rehnovi v článku denníka Guardian je správny. Nemá to žiadne implikácie pre prístupový proces Chorvátska, ktorý napreduje dobre, Chorvátsko bude posudzované na základe vlastných zásluh“, povedala Krisztina Nagy, hovorkyňa komisára Rehna pre EurActiv.

Konzervatívna vláda na Islande odstúpila po vlne bezprecedentných protestov v uliciach hlavného mesta. Dočasná stredo-ľavá vláda bude riadiť krajinu až do májových volieb. Na jej čele stojí bývalá ministerka zahraničia Johanna Sigurdardottir, ktorá sa netají homosexuálnou orientáciou.

Rehn sa nedávno nechal počuť, že ak Island požiada o členstvo, jediné čo bude musieť urobiť je požiadať svojho kolegu Siima Kallasa, zodpovedného za administratívu, aby pridal niekoľko expertov z oblasti rybolovu do vyjednávacieho tímu.

Napriek tomu, že ekonomika Islandu utrpela tvrdú ranu, EÚ nepovažuje ostrovnú krajinu za schudobnelú, povedal Rehn v interview pre EurActiv. V ňom tiež povedal, že dohoda o EEA (Európskom hospodárskom priestore) bude slúžiť ako skratka v prístupových rokovaniach.

Vyjsť v ústrety írskej vláde v záujme nového referenda o Lisabonskej zmluve znamená, že zmluva musí byť pozmenená dodatkami. Tieto zmeny nemôžu byť súčasťou Lisabonskej zmluvy, pretože by si to vyžadovalo nové kolo ratifikácie v celej únii. Musia byť preto začlenené do prístupovej zmluvy nového členského štátu. Ako naznačil Sarkozy, počítalo sa s tým, že by to bolo v prístupovej zmluve Chorvátska „v roku 2010 alebo 2011“.

Chorvátska perspektíva členstva získala veľkú podporu na poslednom summite EÚ v Bruseli. Prístupové rokovania s Chorvátskom ale aktuálne blokuje Slovinsko kvôli bilaterálnym hraničným sporom.

„V tomto kontexte by žiadosť o členstvo z Islandu mohla slúžiť ako rezerva, ktorá by nám pomohla pretlačiť pozmenenú Lisabonskú zmluvu“, povedal pre EurActiv zdroj z DG (Generálne riaditeľstvo) Rozširovanie. 

Ak by Island a Chorvátsko vstupovali spolu, Chorvátsko by bolo 28. členom v poradí, pretože názov krajiny začína na písmeno "H" (Hrvatska), čo je v abecede pred "I", na ktoré sa začína Island.