Lisabonskú zmluvu pochovala nevedomosť

Íri Lisabonskej zmluve nerozumejú a preto v referende 12. júna hlasovali proti. Ukázal to prieskum, ktorý zaplatila írska vláda, aby zistila v čom spočívajú hlavné dôvody občanov, pre ktoré dokument odmietli.

Vypracovanie konkrétnej stratégie sťažuje fakt, že voliči majú pre svoj negatívny postoj celú plejádu dôvodov. Únia pri tom čaká hrubý náčrt ďalšieho postupu so zmluvou od írskej vlády už o mesiac.

Medzi dôvodmi, ktoré respondenti uvádzali dominuje 42 %, ktorí uviedli ako hlavný dôvod to, že zmluve nerozumejú. 33% z nich si myslelo, že v Lisabonskej zmluve je zakotvená všeobecná branná povinnosť do pan-európskej armády. 24 % sa domnievalo, že to zbaví ich krajinu kontroly nad právnou úpravou interrupcií.

Prieskum tak musel konštatovať všeobecný a fatálny nedostok infomácií o zmluve a o fungovaní inštitúcií EÚ. Inak neboli výsledky prieskumu veľkým prekvapením, pretože pohnútky voličov boli známe už aj pred tým, medzi nimi sú aj daňová suverenita a neutrailta.

Tento týždeň sa tiež objavili úvahy o tom, že by si malo Írsko vyjednať uplné stiahnutie sa so spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky EÚ po vzore Dánska. Tento scénar ale sám írsky minister zahraničných vecí označil za nie najlepšie riešenie.

Ratifikačný proces by sa mohol v ostatných krajinách EÚ skončiť do januára 2009. Český premiér Mirek Topolánek povedal v utorok v Záhrebe, že je ochotný podporiť zmenu ústavy v prípade, že by Ústavný súd konštatoval nekompatibilitu Lisasbonskej zmluvy s českou útavou. Topolanek dokonca povedal, že by túto možnosť uprednostil pred vyjednávaním výnimiek s EÚ.  

Realisti tvrdia, že najskorší termín pre opakovanie referenda – tak aby to nebola pre vládu jasná politická samovražda – by bol koniec budúceho roka.