Londýn odmieta druhé škótske referendum o nezávislosti

Mayová

Premiérka Theresa Mayová v Dolnej snemovni britského parlamentu, zdroj: TASR

„Teraz nie je čas“ na referendum, vyhlásila Theresa May pred stretnutím so škótskou prvou ministerkou Nicola Sturgeon v Glasgowe – prvom stretnutí po tom, ako škótska líderka oznámila plány na zopakovanie hlasovania o nezávislosti.

Ani jedna zo strán však neplánuje odstúpiť. Škótsky parlament by mal dnes podporiť Sturgeonovej plán, podľa ktorého by Škóti mali rozhodovať o nezávislosti pred odchodom Británie z EÚ na jar 2019.

 

Po súhlase regionálneho parlamentu požiada Sturgeonová britskú vládu o povolenie zorganizovať referendum. Theresa May to zatiaľ odmietala. Podľa N. Sturgeon však „nie je otázkou či, ale kedy“ sa hlasovanie uskutoční.

Mayová spúšťa brexit

Britská premiérka pošle predsedovi Rady Donaldovi Tuskovi list, ktorým oficiálne oznámi začiatok odchodu z EÚ už túto stredu. Tým začne odpočítavanie dvojročného obdobia, počas ktorého by mali obe strany dohodnúť podmienky odchodu a rámec budúcich vzťahov.

Podľa Sunday Times bude mať list osem strán a britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow ho odovzdá v tej istej chvíli, ako premiérka predstúpi pred poslancov.

EÚ zašle prvú odpoveď v piatok. Detailnejšiu stratégiu má odsúhlasiť mimoriadny summit 29. apríla. Rozhovory sa tak nezačnú skôr, ako v máji.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/brexit-co-sa-udeje-po-aktivacii-clanku-50-infografika/

Barnier: Chceme dohodu

Od zástancov brexitu na britskej strane zaznievali varovania, že ak EÚ predloží neprijateľné podmienky, krajina môže z EÚ odísť aj bez dohody. Táto alternatíva však znepokojuje britský priemysel, aj proeurópskych politikov na oboch stranách La Manche.

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier varoval, že by to znamenalo dlhé rady v prístave v Doveri, narušenie leteckého spojenia z a do Británie, prípadne i suspendovanie prepravy dôležitých tovarov – napríklad jadrových materiálov.

„Chceme dohodu“, reagoval Barnier na vyhlásenie Theresy May, že „Žiadna dohoda je lepšia, ako zlá dohoda.“

Barnier tiež podčiarkol, že Británia bude musieť „vyrovnať účet“. Podľa európskych predstaviteľov má zaplatiť asi 60 miliárd eur, čo bude určite jeden z neuralgických bodov rokovaní.

Mayovej starosti so Severným Írskom

Britskú premiérku netrápia len obnovené snahy Škótov o nezávislosť, ale aj politická kríza v Severnom Írsku. To bolo ďalšou súčasťou Spojeného kráľovstva, ktoré v referende hlasovalo za zotrvanie v EÚ.

Dôležitou otázkou rokovaní o vystúpení z EÚ bude režim na hranici medzi Severným Írskom a zvyškom ostrova, od ktorého je do značnej miery ekonomicky závislé.

Politickú krízu spôsobuje neschopnosť vytvoriť vládu po regionálnych voľbách. Minister pre Severné Írsko James Brokenshire novinárom povedal: „Okno príležitosti je úzke.“ Neschopnosť dosiahnuť koaličnú dohodu je „extrémnym sklamaním“. Ak sa strany nedohodnú na vytvorení vlády, zajtra prevezme rozpočtové právomoci priamo londýnska vláda.

 

Politická kríza a brexit opäť otvorili otázku zjednotenia ostrova. Britskí ministri pripustili, že Severné Írsko má právo rozhodnúť sa odísť zo Spojeného kráľovstva a spojiť s Írskom. V tom prípade by automaticky ostalo členom EÚ.