Lord Hague: Brexit môže viesť k rozpadu Veľkej Británie

William Hague, (zdroj: Foreign and Commonwealth Office/Flickr)

Britský premiér David Cameron sa minulý štvrtok na summite Európskej rady v Bruseli pokúšal presvedčiť ostatné hlavy štátov o potrebe reformovať Európsku úniu. Diskusia o jeho štyroch návrhoch bude pokračovať vo februári.[EurActiv.sk, 18. 12. 2015]

Paralelne s rozhovormi na európskej úrovni však musí Cameron doma tlmiť hlasy euroskeptikov z vlastnej strany, ktorí podkopávajú jeho rokovaciu pozíciu.

Bývalí ministri Liam Fox a Owen Paterson neveria plánu na zotrvanie Veľkej Británie v reformovanej únii. Iní predstavitelia konzervatívcov sa obávajú, že takto motivujú členov vládneho kabinetu, aby otvorene podporili Brexit.

Rozkol v strane zašiel tak ďaleko, že predný predstaviteľ strany v dolnej komore parlamentu Mark Field vyzval ministrov, ktorí by chceli podporovať vystúpenie z EÚ, aby zvážili zotrvanie vo funkciách. Pre noviny The Telegraph povedal: „Mám rešpekt pre všetkých z mojej strany, ktorí veria, že by sme mali opustiť EÚ. Je ale jasné, že tento postoj nie je pred referendom zlučiteľný so zastávaním ministerského úradu.“

Zámienka pre druhé škótske referendum

Niektorí konzervatívci varujú, že rozhodnutie vystúpiť z únie by v Škótsku viedlo k opakovanému pokusu o vyhlásenie nezávislosti. Myslí si to aj Lord William Hague, ktorý bol v rokoch 2010-2014 ministrom zahraničných vecí v koaličnej vláde konzervatívcov a liberálov.

V dnešnom článku pre Daily Telegraph uvádza, že odchod z EÚ by bol „bláznovstvom“. Na jednej strane by únia stratou Británie stratila jednu zo svojich dvoch vojenských mocností, čím by sa oslabila. Oslabenie by však nastalo aj na britskej strane. Škótski nacionalisti by využili šancu zopakovať svoje referendum, tentoraz pod zámienkou, že chcú byť súčasťou spoločnej Európy.

„Skončiť tak, že zničíme Spojené kráľovstvo a vážne oslabíme Európsku úniu, nie je múdrym nápadom. Ani ako dlhoročný kritik tejto organizácie potykajúcej sa s problémami nebudem v roku 2016 hlasovať za jej opustenie,“ vyhlásil Hague.