Lordi: Názor na brexit mohla zmeniť premiérka, tak prečo nie verejnosť?

Lords

Snemovňa lordov, zdroj: TASR

Britská verejnosť by mala dostať možnosť zmeniť názor na brexit – rovnako ako premiérka Theresa Mayová. Zaznelo to včera v hornej komore britského parlamentu počas dlhej rozpravy o vládnom návrhu zákona, ktorý spustí rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Druhé referendum? Prečo nie

V diskusii v nevolenej Snemovni lordov, ktorá trvala do polnoci, vystúpilo s príspevkom až 190 jej členov.

Druhé referendum o odchode Británie z EÚ by nemalo byť vylúčené z hry, keďže ľudia môžu zmeniť svoj názor. Vyhlásil to politicky nezávislý člen Snemovne lordov, barón Karan Bilimoria.

Argumentoval tým, že premiérka Mayová, minister financií Philip Hammond a šéf diplomacie Boris Johnson tiež zmenili názor na vystúpenie z EÚ.

Zopakoval tak tvrdenia bývalého labouristického premiéra Tonyho Blaira. Ten v prejave v piatok 17. februára povedal, že odchod z EÚ „nie je neodvratný“, a uviedol, ako Mayovej vláda prudko menila svoju stratégiu brexitu.

Výmena kabátov

Mayová podporovala pred referendom kampaň za zotrvanie Británie v EÚ. Avšak odkedy sa ujala vedenia kabinetu, prešla až k obhajovaniu „tvrdého brexitu“ a zaviazala sa, že zbaví krajinu európskej dohody, ktorá umožňuje voľný pohyb tovaru, služieb i ľudí.

Philip Hammond pred referendom rovnako tvrdil, že odchod z jednotného trhu bude „katastrofou“.

Boris Johnson sa zas preslávil tým, že vymenil tábory pred referendom a svoje rozhodnutie zastávať brexit oznámil v novinovom stĺpčeku.

Lordi vystrkujú rožky

Mayová už varovala lordov, aby neodďaľovali jej plán na spustenie rokovaní s EÚ koncom marca a aby nepožadovali zmeny v dvojodsekovom návrhu zákona k brexitu, lebo v takom prípade by sa legislatíva musela vrátiť znova do dolnej komory parlamentu.

Tá už vládny návrh zákona v hlasovaní schválila.

Barónka Ros Altmannová, odborníčka na dôchodky a členka Mayovej Konzervatívnej strany, vyhlásila, že prosperita a bezpečnosť Británie sa môžu oslabiť, pretože krajina speje „k zapáleniu rozbušky dvojročnej časovanej bomby“.

Lord Roger Liddle z opozičnej Labouristickej strany kritizoval vlastného straníckeho lídra Jeremyho Corbyna za to, že nebojoval proti Mayovej plánu a namiesto toho prinútil labouristických zákonodarcov hlasovať za vládny návrh zákona.

Môžu oddialiť začiatok vyjednávaní?

Snemovňa lordov je rôznorodejšia než Dolná snemovňa a ak jej členovia budú hlasovať za zmeny v návrhu, legislatíva sa bude musieť vrátiť do dolnej komory na opätovné prerokovanie.

Dvojdňová rozprava o návrhu zákona k brexitu sa včera skončila; predkladať pozmeňovacie návrhy však bude možné od 27. februára.

Hlavné témy pozmeňovacích návrhov budú zrejme dve: zabezpečenie hlasovania parlamentu na konci rokovaní s EÚ a zaručenie práv občanov EÚ žijúcich v Británii.

Hlasovanie v Snemovni lordov sa očakáva najskôr 7. marca.