Macron a Mayová sú zajedno v boji proti extrémizmu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová. FOTO: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová je na oficiálnej návšteve Francúzka po prvý krát od minulotýždňových parlamentných volieb. S francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom sa okrem brexitu venovali aj téme spolupráce v boji proti teroritmu a extrémizmu.

Lídri si želajú jej prehĺbenie, nakoľko obe krajiny majú skúsenosti s niekoľkými teroristickými útokmi.

Akčný plán

Spoločný akčný plan, ktorý Macron a Mayová včera v Paríži predstavili, mieri proti extrémistickej a teroristickej online propagande.

Obaja politici chcú, aby technologické spoločnosti lepšie dozerali na extrémizmus na internete. Podľa nich totiž online prevádzkovatelia nerobia v tejto oblasti dostatok.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/po-londynskych-utokoch-navrhuje-mayova-silnejsiu-regulaciu-internetu/

Medzi priority patrí hľadanie šifrovaných komunikačných platforiem, ktoré používajú extrémisti, aby sa vyhli bezpečnostným zložkám.

Okrem nich majú byť na stole aj nové zákony, ktoré ukladajú sankcie online spoločnostiam, ktoré nedokážu odstrániť urážlivý obsah.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britski-volici-odmietli-konzervativnu-viziu-brexitu-tvrdia-analytici/

Internetové spoločnosti v boji proti extrémizmu

Cieľom opatrení je podľa Mayovej „zabezpečiť, aby internet nemohol byť zločincami a teroristami využívaný ako bezpečný priestor a použitý na to, aby hostil radikalizujúci materiál“.

Podľa Mayovej veľké internetové spoločnosti zlyhali pri plnení predchádzajúcich záväzkov o väčšom množstve opatrení.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/takmer-polovica-nenavistnych-prispevkov-na-internete-v-unii-je-o-utecencoch/

Facebook, Twitter a iné sociálne siete už dlho argumentovali tým, že kapacitne neboli schopné sledovať obsah, ktorý online publikujú ich užívatelia.

Británia, ale aj Európska komisia na prevádzkovateľov intenzívne tlačia. Podľa nedávneho prieskumu Európskej komisie však spoločnosti zefektívnili spôsoby hlásenia nevhodného obsahu.