Macron a Merkelová sa nebránia otvoreniu európskych zmlúv

Macron, Merkelová

Nové nemecko-francúzske duo. FOTO-TASR/AP

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová a nový francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok 15. mája v Berlíne zhodne vyjadrili, že chcú poskytnúť spoločne nové impulzy Európskej únii.

Obaja štátnici, ktorí rokovali v nemeckej metropole iba deň po tom, čo sa Macron ujal v Paríži prezidentského úradu, avizovali pri tejto príležitosti tzv. cestovnú mapu projektov v Únii i eurozóne, ktoré by obe krajiny chceli spoločne podporiť.

Nová dynamika francúzsko-nemeckého motora

V júli, po francúzskych a pred nemeckými parlamentnými voľbami, by sa preto malo uskutočniť spoločné zasadnutie vládnych kabinetov oboch krajín.

„Môžeme dať tomu celému novú dynamiku,“ povedala na spoločnej tlačovej konferencii Merkelová. „Nemecku sa bude trvalo dariť iba vtedy, ak sa bude dariť Európe, a Európe sa bude dariť iba so silným Francúzskom,“ odznelo v Berlíne.

Hĺbkové reformy v krajine galského kohúta avizoval dnes v nemeckej metropole hosť z Paríža. Macron po rozhovoroch s Merkelovou zdôraznil, že tieto ekonomické a sociálne reformy sú dôležité aj pre pokrok starého kontinentu.

Francúzsku sa podľa nového prezidenta v uplynulých 30 rokoch nepodarilo vyriešiť problém masovej nezamestnanosti. Nová francúzska vláda sa upíše tomuto cieľu, prisľúbil Macron, ktorý by mal už v stredu oboznámiť verejnosť s menami jednotlivých ministrov svojho kabinetu.

Macron o otváraní zmlúv: Žiadne tabu neexistuje

Nemecko a Francúzsko dospeli podľa Macrona k „historickému momentu“.

Obe krajiny by mali v súvislosti s napredovaním populistov na starom kontinente ešte intenzívnejšie spolupracovať.

„Naše vzťahy potrebujú ešte viac dôvery a konkrétne výsledky,“ podčiarkol francúzsky prezident a dodal, že od toho závisí úspech Únie. „Budem otvoreným, priamym a konštruktívnym partnerom,“ prisľúbil nemeckej kancelárke.

Obe strany vyjadrili dnes v Berlíne pripravenosť zmeniť hoci aj jestvujúce dohody v záujme modernizácie Európskej únie. „Ak dokážeme povedať, prečo, načo a čo je zmysel zmien, potom je Nemecko na to pripravené,“ formulovala Merkelová, kým Macron ubezpečil, že pre Francúzsko nejestvuje v tejto súvislosti „nijaké tabu“.

Juncker vidí nové smerovanie Francúzska

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v utorok 16. mája  v otvorenom liste zablahoželal novému francúzskemu premiérovi Édouardovi Philippeovi k nástupu do funkcie a v tejto súvislosti privítal „nové politické smerovanie“ Francúzska.

Juncker považuje Philippeovo vymenovanie za francúzskeho premiéra za znamenie, že „Francúzsko sa pod vedením nového prezidenta (Emmanuela Macrona – pozn. red.) zaväzuje k novému politickému smerovaniu, s mužmi aj ženami rôznych prístupov, poháňaných rovnakou ambíciou zjednotiť Francúzov a viesť ich do budúcnosti“.

Šéf eurokomisie, ktorý rovnako ako Philippe patrí do rodiny Európskej ľudovej strany (EPP), vyjadril novému premiérovi svoju plnú podporu. Zdôraznil pritom, že Francúzsko a Európska únia „čelia spoločným výzvam“, najmä pokiaľ ide o hospodársku obnovu, zamestnanosť a vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť.

Centristický francúzsky prezident Emmanuel Macron je prvou hlavou štátu v dejinách Francúzska, ktorý sa rozhodol pre šéfa svojej vlády z inej politickej rodiny bez toho, aby ho k tomu viedli volebné výsledky. Jeho rozhodnutie je vnímané ako snaha integrovať do svojho okolia vplyvných politikov z ľavicového, pravicového aj liberálneho tábora a potvrdiť tak zámer viesť skutočnú centristickú politiku.