Macron môže posilniť tlak na Poľsko a Maďarsko

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zatína ruky v päsť počas tlačovej konferencie s nemeckou kancelárkou Angeleou Merkelovou (Michael Kappeler/dpa via AP) Berlíne

Včerajšia schôdzka Emmanuela Macrona s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sľubuje nový impulz do francúzsko-nemeckého spojenectva, ktoré hýbe európskou integráciou.

Posliňovanie spolupráce len medzi skupinou členských krajín je jednou z vážne diskutovaných alternatív ďalšieho vývoja EÚ. Tzv. “viacrýchlostná Európa” je niečo, čo si Emmanuel Macron vie predstaviť a čo v strednej Európe vnímajú elity s neistotou.

Macron podporuje reformu a posilnenie eurozóny, napríklad by ju chcel vybaviť vlastným rozpočtom. Krajiny mimo spoločnej meny, Česká republika, Poľsko a Maďarsko sa na tieto snahy pozerajú podozrievavo, keďže to podľa nich môže viesť k oslabeniu ich vplyvu a potenciálne aj zníženiu objem peňazí vo všeobecnom európskom rozpočte, ktorý dnes slúži všetkým krajinám.

Pre strednú Európu majú Macronove postoje aj ďalší rozmer. V predvolebnej kampani napríklad vyhlásil, že EÚ musí byť dôslednejšia pri vynucovaní štandardov v oblasti občianskych slobôd a vlády zákona.

O Poľsku na Rade

S tým má problém Maďarsko aj Poľsko. Práve dnes, 16. mája, budú ministri EÚ po prvýkrát na medzivládnej úrovni diskutovať o situácii v Poľsku. Debatu ministrom odporučila Európska komisia, ktorá sa domnieva, že v Poľsku dochádza k oslabovaniu systému demokratickej kontroly v súvislosti so zásahmi, ktoré vláda strany Právo a spravodlivosť urobila v ústavnom súde.

Ministrov bude o aktuálnom stave dialógu medzi Európskou komisiou a Poľskom briefovať prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Komisia chce, aby sa členské štáty vyjadrili k neochote Poľska pristúpiť k problému konštruktívne, takisto chce počuť, ako si predstavujú dohľad nad dodržiavaním základných demokratických hodnôt a tiež ako komunikovať, že je v tejto veci vôbec potrebné robiť kroky aj na európskej úrovni.

Teoreticky by situácia, kedy v členskom štáte dochádza k zlyhávaniu právneho štátu mohla viesť k strate členských práv, najmä hlasovacích. V súčasnej situácii je to napríklad voči Poľsku vysoko nepravdepodobné, pretože Maďarsko avizuje, že bude takéto snahy vetovať.

Spojenci Le Penovej?

Má na to vlastné dôvody. Maďarská vláda rovnako robí kroky, ktoré sú v zahraničí a v Európskej komisie vnímané zle. Naposledy išlo o tzv. Lex CEU, ktorý asi znemožní pôsobenie Stredoeurópskej univerzity v Maďarsku.

Premiér Viktor Orbán sa snaží presvedčiť ostatných partnerov v EÚ, že nevedie krížovú výpravu proti EÚ, ale proti „americkému finančnému špekulantovi, ktorý útočí na Maďarsko“. Po aktivitách ako je vládny dotazník „Zastavme Brusel“ mu to ide ťažko už aj v jeho domovskej Európskej ľudovej strane (EPP).

Emmanuel Macron počas predvelebnej kampane označil Jaroslawa Kaczynského (líder vládnej PiS) a Viktora Orbána za spojencov Marine Le Penovej. Poliaci sa voči tomu oficiálne ohradili.