Macron na stretnutí s Pellegrinim a Babišom: Neverím v logiku blokov v Únii

Andrej Babiš, Peter Pellegrini a Emmanuel Macron v Elyzejskom paláci [Úrad vlády ČR]

Francúzsky prezident sa chce ďalej stretávať s regionálnymi zoskupeniami. Svojím prístupom podľa českého premiéra pomohol V4 v boji proti utečeneckým kvótam.

Francúzsky prezident neverí, že Európska únia musí byť rozdelená na názorové bloky. Emmanuel Macron to povedal v Elyzejskom paláci v sobotu 30. júna po spoločnom stretnutí so slovenským a českým premiérom Petrom Pellegrinim a Andrejom Babišom.

Macron oznámil, že chce ďalej spolupracovať s Vyšehradskou skupinou, ktorej od 1. júla predsedá Slovensko, ako aj so Slavkovským formátom, ktorého agendu momentálne určuje Česko.

S Pellegrinim a Babišom podpísal Macron komplexné akčné plány o dvojstrannej spolupráci do roku 2022.

Babiš: Paríž pomohol V4 na summite

Lídri sa vo vyhlásení pre novinárov odvolali na spoluprácu počas uplynulého summitu, ktorý sa venoval migrácii. Vo videu o návšteve v Paríži český premiér povedal, že Macron „svojim prístupom tiež pomohol k tomu, že V4 presadila, že nie sú kvóty, že relokácie (žiadateľov o azyl) budú dobrovoľné.“

„Summit nehumánnosti“? Dohoda o migrácii čelí kritike aj otázkam

Regionálne platformy vylodenia odmietajú krajiny, ktoré ich majú hostiť. Podoba kontrolovaných centier pre migrantov v Európskej únii je zase nejasná. A stredoeurópske krajiny popreli, že by sľúbili pomôc Nemecku.

Francúzky prezident novinárom povedal, že si želá „pokračovanie rozhovorov“ s V4 aj so Slavkovským formátom (S3), ktorý pozostáva z Česka, Slovenska a Rakúska. „Pretože neverím v osudovosť logiky blokov v našej Európskej únii. V týchto pohnutých časoch sa musíme naopak nájsť v jednote, efektívnosti a v úcte k našim spoločným hodnotám a dejinám,“ vysvetlil Macron.

S V4 sa francúzska hlava štátu stretla už viackrát pred zasadnutím Európskej rady, naposledy vo štvrtok 28. júna. S lídrami S3 zase rokovala vlani v auguste v Salzburgu.

Pellegrini pozval francúzskeho prezidenta

Slovensko tesne pred vlaňajšou schôdzkou otočilo v otázke vysielania pracovníkov a prispelo tak ku kompromisu na reforme európskej smernice. Aj vtedy francúzsky prezident označil delenie na východ a západ za prekonané. Formát Francúzsko-Slavkov „je veľmi relevantný, lebo rúca hranice, ktoré blokujú Európu, myšlienku opozície medzi západom a východom, členmi a nečlenmi eurozóny,“ povedal Macron vlani v auguste.

Macron príde na Slovensko. Delenie východ-západ považuje za prekonané

Francúzsko a Slavkovský formát idú spolu bojovať proti sociálnemu dumpingu.

Vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) oznámil, že na jar 2018 pricestuje Macron na Slovensko. Návšteva sa napokon neuskutočnila.

Pozvánku na jesennú návštevu Slovenska mu v Paríži nanovo odovzdal premiér Pellegrini (Smer-SD). „Dovolím si vysoko oceniť dynamický prístup pána prezidenta Macrona, ktorý vnáša do diskusií o tom, ako má vyzerať Európska únia,“ povedal počas spoločného vyhlásenia pre médiá Pellegrini.

Riešili nový európsky rozpočet

„Slovensko je pevnou súčasťou Európskej únie a partnerom, ktorý chce aktívne prispievať do Európskej politiky a hospodárstva a ktorý chce ponúkať aj konkrétne riešenia,“ uviedol slovenský premiér.

Obaja premiéri podpísali s francúzskym prezidentom dvojstranný akčný plán o spolupráci v najbližších rokoch. Český plán pre roky 2019 – 2022 je podľa Babiša veľmi dôležitý v oblasti bezpečnosti, boja proti terorizmu a študentskej mobility.

Pellegrini sa stretáva s Macronom. Slovensko načúva Francúzsku čoraz viac

Slovenská vláda je otvorená francúzskym argumentom v klimatickej politike aj pri reforme eurozóny. Komplexnú spoluprácu oboch krajín má v najbližších štyroch rokoch zabezpečiť nová zmluva.

Babiš podľa vlastných slov vysvetlil francúzskemu prezidentovi pozície Prahy k novému európskemu rozpočtu. „Nemal by ohroziť alokácie na tradičné európske politiky, predovšetkým kohéznu a poľnohospodársku,“ spresnil český premiér. Únia by mala podľa Babiša „členským štátom zaručiť, aby si mohli lepšie rozhodovať kam a na čo svoje európske peniaze vynaložia.“

Macron do Darney necestoval

Traja lídri si pripomenuli storočnicu od uznania I. Československej republiky Francúzskom v Darney 30. júna 1918. „Československo medzi dvoma svetovými vojnami bolo napriek svojím susedom liberálne, republikánske a obhajovalo medzinárodné usporiadanie,“ skonštatoval Macron. „To, čo nás spája, je neustávajúca práca, osudové spoločenstvo, oslava historických vzťahov medzi našimi krajinami, ako aj naša spoločná vôľa pripraviť Európu na jej budúcnosť,“ dodal Macron.

Európu podľa Macrona ohrozujú neliberálne demokracie

Francúzsky prezident ohlásil v Európskom parlamente zvýšenie príspevku do európskeho rozpočtu a finančnú pomoc samosprávam, ktoré sa rozhodnú prijať migrantov.

Pellegrini sa tiež odvolal na I. Československú republiku a povedal, že „aj dnes sa musíme obávať o pretrvávanie hodnôt, ako sú demokracia a sloboda, za ktoré bojovali naši predkovia počas prvej a druhej svetovej vojny.“ Český premiér zase zdôraznil, že „nadväzujeme“ na odkaz zakladateľov spoločného štátu, Tomáša Garrigue Masaryka, Edvarda Beneša a Milana Rastislava Štefánika.

Na spomienku do východofrancúzskeho Darney odcestovali Pellegrini a Babiš bez Macrona. Napriek pôvodnému programu ich sprevádzala len francúzska ministerka obrany Florence Parlyová.